Astronomi

Astronomi

Son dakika Astronomi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Astronomi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Astronomi haber sayfamızda...

Astronomi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.066 astronomi haberi bulunmuştur.
Mobil Bilim Merkezi  yollarda
Mobil Bilim Merkezi yollardaDört yıl önce harekete geçirdiği Bilim Otobüsü ile 150 bin öğrenciye ulaşan köy öğretmeni Emre Özel, yine yollarda.
15.05.2022Pazar
İlk kez görüntülenen Sagittarius A* kara deliği dünyayı yutar mı?
İlk kez görüntülenen Sagittarius A* kara deliği dünyayı yutar mı?Samanyolu Galaksisi’nin tam ortasında, Dünya’ya 26 bin ışık yılı uzaklıkta ilk kez fotoğraflanan dev kara delik ile ilgili ‘Dünya’yı yutamaz’ diyen Türk bilim insanları, Sagittarius A* adı verilen bu kara delik sayesinde Samanyolu’nun evriminin anlaşılacağını söylüyor.
14.05.2022Gündem
'Uzaylılar neden hâlâ gelmedi?' sorusuna bilim insanlarından ürkütücü yanıt
'Uzaylılar neden hâlâ gelmedi?' sorusuna bilim insanlarından ürkütücü yanıtUzaylıların neden hâlâ Dünya’yı ziyaret etmediği veya insanlarla iletişim kurmadığı gökbilim camiasında uzun süredir tartışılıyor. En son iki bilim insanı bu soruya insanlığı ilgilendiren bir kabus senaryosuyla yanıt verdi.
12.05.2022Dünya
Mars’taki Olympus Dağı’nı resmetti, dünya 1.’si oldu
Mars’taki Olympus Dağı’nı resmetti, dünya 1.’si olduRize Boğaz Ortaokulu ve Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencisi Beray Kahraman (13), Avrupa Astronomi Derneği’nin düzenlediği Space Art 2021 Yarışması’nda dünya birincisi oldu.
11.05.2022Eğitim
‘Her çocuk bilime, sanata ulaşacak’
‘Her çocuk bilime, sanata ulaşacak’Konak Belediyesi, eğlenirken öğreten programlarıyla çocukları önce tarih turuna sonra gezegenler arasında uzay yolculuğuna çıkıyor.
9.05.2022Ege
25 Mayıs Hangi Burç Oluyor? 2022 Özellikleri, Yükseleni ve Burç Yorumu
25 Mayıs Hangi Burç Oluyor? 2022 Özellikleri, Yükseleni ve Burç YorumuAstroloji, astronomi gibi insanlığın her daim ilgisini çeken bir konu olmuştur. Tarih araştırmaları ve arkeolojik bulgular da bunu desteklemektedirler. Aslında günümüzde de durum farklı değildir. Astrolojiye ilgi aynı şiddette sürmektedir.25 Mayıs hangi burç oluyor? Özellikleri, yükseleni ve burç yorumu nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.
9.05.2022Astroloji
2022 oğlak burcu hangi ay, hangi gün doğmuştur? Oğlak burcu olası doğum tarihi
2022 oğlak burcu hangi ay, hangi gün doğmuştur? Oğlak burcu olası doğum tarihiAstronomi ile yakından ilgilenenler, burçların hangi ay ve gün içerisinde olduklarını merak etmektedir. Toprak grubunun kararlı yapısıyla dikkat çekmekte olan oğlak burcu, normalde 22 Aralık ile 21 Ocak aralığı oğlak burcu olarak kabul edilmektedir. 2022 yeni burç tarihlerine göre bu aralıkta bir değişme yaşanmaktadır. İşte 2022 Oğlak burcuna ait merak edilenler ve diğer detaylar.
9.05.2022Gündem
Buruc Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı, Tefsiri ve Diyanet Meali
Buruc Suresi Okunuşu, Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı, Tefsiri ve Diyanet MealiBuruc suresi, Kur’an-ı Kerim’in 85.suresidir. Sure toplam 22 ayetten oluşmaktadır. Buruc suresi mushaftaki sıralamada seksen beşinci, iniş sırasına göre sıralamada yirmi yedinci suredir. Paganlar Müslümanlara eziyet ettiği ve işkence yapmaya başladığı zaman Mekke döneminde inmiştir. Buruc suresi, İnşikak suresinden sonra, Tarık suresinden önce gelmektedir. Sure birinci ayetinde yer alan “el-buruc” kelimesinden adını almıştır. Buruc, burçlar anlamına gelir. Sure ilk olarak burçların olduğu göğe yemin edilerek başlamaktadır. Burc’a takım yıldızları veya astrolojik burç anlamları da yüklenmiştir. Okuması ve ezberlemesi faziletli sureler arasında yer alır. Buruc Suresi okunuşu, Türkçe anlamı, Arapça yazılışı, tefsiri ve diyanet meali ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
5.05.2022Sureler
Osmanlı Padişahları Sıralaması ve Soy Ağacı: Osmanlı İmparatorluğu İlk ve Son Padişah Sıralaması Nasıldır?
Osmanlı Padişahları Sıralaması ve Soy Ağacı: Osmanlı İmparatorluğu İlk ve Son Padişah Sıralaması Nasıldır?Osmanlı Devleti 6 asrı aşkın bir dönem hüküm sürmüştür. Türk tarihinin yanı sıra dünya tarihinde de büyük yer kaplayan Osmanlı İmparatorluğu'nun öyküsü 1200’lü yıllara dayanır. Doğudan Batı’ya Kuzey’den Güney’e kadar geniş kara parçasına ulaşan Osmanlı Devleti’nin padişah listesi de oldukça uzundur. Osmanlı padişahları sıralaması Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ile başlarken son padişah VI. Mehmed veya diğer adıyla Sultan Vahdettin ile sona erer. Yükselmeden sonraki dağılma dönemine dek genişleyen Osmanlı’nın soy ağacı oldukça uzundur. Uzun geçmişe sahip olması nedeniyle sırasıyla kuruluş, yükselme, gerileme ve dağılma dönemi olarak tarihe yansımıştır. Osmanlı İmparatorluğu ilk ve son padişah sıralaması nasıldır? Osmanlı padişahları sıralaması ve listesi ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
4.05.2022Eğitim
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022
7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları: 7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Özgün Yayınları Cevapları 2021-2022Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile öğrenciler yoğun bir ders dönemine girdi. Eğitim öğretim hayatının önemli derslerinden birisi de Türkçe’dir. Türkçe kitaplarında birbirinden farklı konular ve etkinlikler yer almaktadır. 7. sınıf öğrencilerinin kendilerini geliştirmesi için bu etkinlikler genellikle ev ödevi olarak verilir. Kitaplardaki etkinlikler ve örnekler MEB kararı ile yıldan yıla farklılık göstermektedir. Öğrencinin dilsel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan 7. sınıf Türkçe ders kitabı MEB ve Özgün Yayınları olarak ikiye ayrılıyor. 7. sınıf Türkçe ders kitabı Özgün Yayınları cevapları için “7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 2021-2022” içeriğimize göz atabilirsiniz.
3.05.2022Eğitim
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022
10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları: 10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Biryay Yayınları Cevap Anahtarı 2021-2022Eğitim öğretim hayatında edebiyat dersleri öğrencilerin aldığı derslerden birisidir. Özellikle lise 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı dersleri alırlar. Üniversite giriş sınavı YKS oturumları TYT-AYT gibi merkezi sınavlarda öğrencilerin karşısına çıkan alanlardan bir tanesidir. Ders kitapları her yıl MEB tarafından açıklanan müfredata göre düzenlenmektedir. 10. sınıf edebiyat ders kitabında öğrencilerin kendini geliştirebileceği çeşitli etkinliklerin yanı sıra cevaplayabilecekleri bilgi verici sorular da bulunmaktadır. 2021-2022 yılında 10. sınıf edebiyat ders kitabı Biryay Yayınları cevap anahtarını merak ediyorsanız "10. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Cevapları" içeriğimize göz atabilirsiniz.
3.05.2022Eğitim
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?
A Word Cevapları: A Word Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
3.05.2022Oyun
Ünlü ismin 'uzaylı' çıkışı ortalığı karıştırdı! Okyanusun dibinden toplayacak
Ünlü ismin 'uzaylı' çıkışı ortalığı karıştırdı! Okyanusun dibinden toplayacakUzay araştırmalarına dair sıra dışı yorumlarıyla adından sıkça söz ettiren ABD'li astrofizikçi Avi Loeb’un, dünyaya düşen bir meteorla ilgili söyledikleri tartışma yarattı. 'Yıldızlararası nesne'yi uzaylıların yaptığını iddia ederek bilim dünyasını karıştıran astrofizikçinin gerçekleştirmek istediği araştırma da gündeme bomba gibi düştü.
30.04.2022Dünya
Varank, Güneş sistemini tartışan gençlerle buluştu
Varank, Güneş sistemini tartışan gençlerle buluştuSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya’da Güneş sistemi ile ilgili yaptıkları tartışma sosyal medyada gündem olan gençlerle bir araya geldi. Varank, gençleri Teknofest Azerbaycan ve Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde misafir edeceklerini söyledi.
26.04.2022Ekonomi
Güneş Sistemi’ni tartışan fenomen öğrenciler Azerbaycan TEKNOFEST’e katılacak
Güneş Sistemi’ni tartışan fenomen öğrenciler Azerbaycan TEKNOFEST’e katılacakGüneş sistemiyle ilgili yaptıkları tartışma sosyal medyada gündem olan Konyalı gençler, TEKNOFEST’in bu yıl Azerbaycan’da düzenlenecek etkinliklerine katılacak. Ayrıca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya’da Kapsül Teknoloji Platformu’nun açılışını, sosyal medya davetine yanıt veren gençlerle birlikte yaptı.
25.04.2022Haberler
Bilgelerin yurdu ANADOLU
Bilgelerin yurdu ANADOLUAkılcı düşüncenin ilk filizlerini verdiği Anadolu, ilk şehir planlamacısından ilk bilim kurgu yazarına, tarihte önemli izler bırakmış isimlerin yaşadığı topraklardır.
18.04.2022Arkeoloji
Tartışma yaratan film gerçek mi olacak? NASA göktaşı tahminini değiştirdi
Tartışma yaratan film gerçek mi olacak? NASA göktaşı tahminini değiştirdiOscar'da 'En İyi Film' dalında aday olan 'Don't Look Up' filmi bugünlerde bir kez daha gündemde. Sebebi ise NASA'nın Dünya'ya çarpma ihtimali olan bir asteroitle ilgili tahminini güncellemesi. Peki 'Don't Look Up' filmi gerçeğe dönüşebilir mi? İşte cevabı...
9.04.2022Dünya
Bakan Varank: "Ülkemizi bir teknoloji üssü haline getirme zamanı geldi"
Bakan Varank: "Ülkemizi bir teknoloji üssü haline getirme zamanı geldi"Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin dört bir tarafında devasa Bilim Merkezleri inşa edildiğini belirterek, "Bizim bir vizyonumuz var. Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu sayesinde savunma sanayinde şu anda destanlar yazıyoruz. Artık ülkemizi hak ettiği pozisyona taşıma, bir teknoloji üssü haline getirme zamanı geldi” dedi.
1.04.2022Ekonomi
Batlamyus Kimdir? Hayatı, Yaşadığı Dönem, Eserleri Ve Coğrafyaya Katkıları
Batlamyus Kimdir? Hayatı, Yaşadığı Dönem, Eserleri Ve Coğrafyaya KatkılarıÜnlü bilim adamları arasında yer alan Batlamyus'un ismini duyduğunuz zaman hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Özellikle eserleri ve yaşadığı dönem hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. Bu yüzden Batlamyus hakkında ve kim olduğu hakkında bilgi edinilmek istenmesi mümkündür. Batlamyus kimdir? Hayatı, yaşadığı dönem, eserleri ve coğrafyaya katkıları nelerdir detayları ile derledik.
24.03.2022Eğitim
Harezmi Kimdir? Hayatı, Eserleri, Matematiğe Katkıları, Doğum Ve Ölüm Tarihi
Harezmi Kimdir? Hayatı, Eserleri, Matematiğe Katkıları, Doğum Ve Ölüm TarihiTürk İslam Tarihi dönemlerine damga vurmuş olan birçok isim bulunmaktadır. Özellikle Farabi, Cezeri, İbn-i Sina, Harezmi, İbn-i Haldun ve Gazali ön plana çıkan isimler olmuşlardır. Her ismin farklı ve ilgi çekici bir hayatı olmuştur. Harezmi kimdir? Hayatı, eserleri, matematiğe katkıları, doğum ve ölüm tarihi nedir detayları ile derledik.
23.03.2022Eğitim
Auguste Comte Kimdir? Hayatı, Sosyolojiye Katkıları, Eserleri Ve Sözleri
Auguste Comte Kimdir? Hayatı, Sosyolojiye Katkıları, Eserleri Ve SözleriAuguste Comte kimdir, sıklıkla araştırılan kişilerden biridir. Özellikle kullanım alanı bakımından da önem taşıyan kişiler arasındadır. Bu bakımdan Auguste Comte'un kim olduğunu öğrenebilir ve buna göre hayatı hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Auguste Comte kimdir? Hayatı, sosyolojiye katkıları, eserleri ve sözleri nelerdir tüm detaylarıyla derledik.
23.03.2022Eğitim
Uzay İle İlgili Cümleler Nelerdir? İçinde Uzay Kelimesi Geçen Örnek Cümleler
Uzay İle İlgili Cümleler Nelerdir? İçinde Uzay Kelimesi Geçen Örnek CümlelerUzay, sıklıkla kullanılan sözcükler arasındadır. Özellikle kullanım alanı bakımından önem taşıyan kelimeler içerisinde kullanılmakta ve yer almaktadır. Bu bakımdan Uzay ile ilgili cümleler nelerdir? İçinde uzay kelimesi geçen örnek cümleleri öğrenebilir, buna göre rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uzay ile ilgili cümleler nelerdir? İçinde uzay kelimesi geçen örnek cümleleri detaylarıyla derledik.
10.03.2022Sözlük
Antarktika’daki Türk bilim heyeti yurda 46 gün sonra döndü
Antarktika’daki Türk bilim heyeti yurda 46 gün sonra döndüUlusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında kıtadaki çalışmalarını tamamlayan Türk bilim heyeti, 46 gün süren seferin aradan yurda döndü.
8.03.2022Gündem
Egeli araştırmacıya TÜBİTAK’tan destek
Egeli araştırmacıya TÜBİTAK’tan destekAstrokimya alanında yaptığı çalışmalarla NASA için uzay teleskobu operasyon ve bilim merkezi olarak görev yapan Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden davet alan, Ege Üniversitesi Gözlemevi Araştırma ve Uygulama Merkezi çalışanı ve Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Astrofizik Programı mezunu Dr. Burcu Günay, TÜBİTAK ‘2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu’ kapsamında desteklenmeye hak kazandı.
2.03.2022Ege
Astronomi Nedir, Neyi İnceler? Astronomi Bilimi Alt Dalları Nelerdir?
Astronomi Nedir, Neyi İnceler? Astronomi Bilimi Alt Dalları Nelerdir?En eski bilimlerden bir tanesi olan astronomi eski zamanlardan beri merak edilen bir konudur. Gökte bulunan cisimlerin hareketlerini ve oluşumları gibi konumları inceler. İnsanların evreni tanımak için sürekli araştırma yaptığından dolayı bu bilim dalı oldukça gelişmiştir ve gelişmeye devam etmektedir. Astronomi nedir? Neyi inceler? Astronomi bilimi alt dalları nelerdir tüm detayları ile derledik.
15.02.2022Eğitim

Benzer Haber Etiketleri

Astronomi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.