Dünyanın en zengin adamı olacakken 35 euro'sunu geri almakla yetindi

Belçika'nın Dinant kasabasında yaşayan Luc Mahieux, hem kredi kartı limitini değiştirmek hem de kendi bilgisi dahilinde olmayan 35 euro'luk bir harcamanın iadesini istemek için çalıştığı bankaya başvurdu. Bankanın aklı bir karış havada çalışanı ise yanlışlıkla Mahieux'un hesabına tam 2 trilyon 350 euro yatırdı. Bir anda dünyanın en zengin insanı olan Belçikalı adamın bu unvanı çok uzun sürmedi.

Dünyanın en zengin adamı olacakken 35 euro'sunu geri almakla yetindi

Belçika'nın ufak kasabalarından birinde mütevazı bir hayat yaşayan ve tek amacı 35 euro'sunu geri almak olan Lux Mahieux, BBC Türkçe'de yer alan habere göre, olayda "Bir anda tüm sorunlarımın çözüldüğünü düşündüm. Ne de olsa dünyanın en zengin insanıydım" dedi.

Mahieux, hesabındaki bu hareketliliği fark ettikten sonra dolandırıcılıktan şüphelenerek bankayı aradı ve durumu bildirdi. Kredi kartını da bloke ettiren adam, bu durumu Facebook hesabından paylaştı.

Muhtemelen banka da çok geçmeden bu hatayı fark edip hesabı geçici olarak donduracak ve parasını geri çekecekti. Çünkü para fark edilmeyecek bir para değil: 2 trilyon 350 euro! Tabi 35 euro'su Mahieux'un, onu atlamayalım.

Olayın bir diğer kilit ismi de hatayı yapan bankacı elbette. 

35 euro yerine 350 euro olur, 3500 euro olur, 35.000 euro olur... 2 trilyon 35 euro nasıl olabildi?

Para transferini klavyeye oturarak yaptın da '0' tuşu basılı mı kaldı? İade işlemiyle hiçbir alakası olmayan '2' tuşuna nasıl basabildin? Ellerin onayla tuşuna nasıl gitti?

Luc Mahieux da Facebook'taki bu paylaşımından sonra insanların kendisinden maddi yardım istediğini, Facebook'tan çok fazla arkadaşlık isteği aldığını söylüyor. Demek orada da zengin olanın aniden geniş çevre yapması hadisesi var.

Sen dur, daha akrabaların çıkacak Mahieux. Parayı iade ettiğine de inanmayıp "namusluymuş namussuz" diyebilirler.

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak