İnsanoğlu duraklama dönemine mi girdi?

İnsanoğlu duraklama dönemine mi girdi?

Sizce insan türü potansiyelinin zirvesinde mi bulunuyor? Siz ne yanıt verirsiniz bilemiyoruz fakat bilim insanları bu soruya evet diyor ve ekliyor; İnsanoğlunun yetenekleri zaman içerisinde azalacak!

Son 120 yıldır tutulan insanoğlunun evrim kayıtlarının incelenmesiyle ortaya çıkarılan çalışma, insan türünün boy uzunluğu, yaşam süresi ve fiziksel performansı gibi karakteristik özelliklerini konu aldı. Çıkan sonuç oldukça şaşırtıcı. Buna göre insanoğlunun potansiyelinin de maksimum bir sınırı olabilir.

Bilim insanları, insanoğlunun nüfus artışına rağmen spor müsabakalarında ve olimpiyatlarda daha az rekor kırmaya başlayarak duraklama dönemine giriyor olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Örneğin atletizmde Usain Bolt'un 100 metre ve 200 metre rekorları 2009 yılından bu yana kırılamıyor. Ayrıca 400 metre engelli yarışının rekorunu elinde bulunduran ABD'li atlet Kevin Young'ın da kıyısına köşesine yanaşabilen hala yok.

Aynı durum yüzme branşı için de geçerli.

Paris Descartes Üniversitesi'nde görev yapan profesör Jean-François Toussaint, sürekli gelişmekte olan gıda, tıbbi ve bilimsel süreçlere rağmen bu niteliklerin daha fazla artmadığına dikkat çekiyor.

Daha da kötüsü performansının ve potansiyelinin zirvesinde olan insanoğlunun becerileri bu saatten sonra azalmaya başlayabilir!

Örneğin son 10 yılda Afrika'daki bazı ülkelerde gıdaya erişim imkanı azaldığı için boy kısalmaları da gözlemlenmeye başladı. Bir süre sonra dünya nüfusunun tümüne yetecek kadar gıda karşılanamaması durumunda bu hususun küresel bir sorun haline gelebileceği endişesi taşınıyor.

Bu da bir anlamda kendisini zirveye taşıyan insanoğlunun yine kendisini zirveden indirmeye başlayabileceği anlamına geliyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak