MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Kadınlar dikkat! Katlanarak artıyor

Son 50 yılda değişen yaşam tarzı ve kalitesiz beslenme, kanserin katlanarak artmasına sebep oldu. Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Can, kadınlara özel bir kanser türü olan ve geç teşhis edilebilen “yumurtalık kanseri” ile ilgili bilinmeyenleri açıkladı.

Milliyet Haber

Kayıtlı verilere göre her yıl dünyada 17 milyon kişi kansere yakalanıyor ve 8 milyona yakın kişi bu hastalık nedeni ile hayatını kaybediyor. 2017 verilerine göre ise, ülkemizde her yıl 160 bin kişinin kansere yakalandığı bildiriliyor.

Kanserlerin cinsiyetlere göre dağılımına bakıldığında erkeklerde, kadınlara göre % 20 daha fazla vaka tespit edildiğini belirten Doç. Dr. Alper Can, “Kadınlarda kanser hastalığı oranı erkeklere oranla düşük olmasına rağmen, tamamen kadınlara özgü olan kanser türlerinden yumurtalık kanseri geç teşhis edilmesi ile diğerlerinden ayrışıyor.” diye konuştu.

Belirtileri Beklemeyin, Rutin Kontrolü İhmal Etmeyin

Her kanser türünde büyük önem taşıyan erken teşhisin, yumurtalık kanseri söz konusu olduğunda çok daha önemli olduğunu belirten Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Can, “Yumurtalık kanserinin en belirgin belirtileri arasında karın ve kasık ağrısı, karında şişkinlik, kabızlık, vajinal kanama, sık idrara çıkma görülmektedir.

Fakat ne yazık ki bu belirtiler ileri evrelerde hastayı rahatsız edebilir. Erken teşhis için şart olan rutin doktor kontrolleri, sinsice ilerleyen yumurtalık kanserinde daha büyük önem taşımaktadır. Sağlığını önemseyen tüm kadınların, evli ya da bekar olması fark etmeksizin, 6 ayda bir jinekoloji muayenesi yaptırması gerekmektedir.” diye belirtti.

Doğum Kontrol Hapı Kullananlar Avantajlı Grupta

Yumurtalık kanseri görülen hastaların %10-15 oranında genetik yatkınlık tespit edildiğini belirten Doç. Dr. Alper Can, “Kadınların %1-2’sinde yumurtalık kanseri riski görülmektedir ve aile hikayesi son derece önemlidir. Sağlıklı diyet ve düzenli egzersiz yapan, güneş yolu ile D vitamini alan kadınlarda risk oranının azaldığı bilinmektedir.

Çok ve/veya erken doğum yapan ve uzun süre emziren kadınlar da düşük risk grubunda yer almaktadır. Ayrıca 20-30 yaş arasında doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda yumurtalık kanseri riski %50 oranında azalmaktadır.” şeklinde konuştu.

Gelişen görüntüleme ve tetkik yöntemlerinin yanı sıra genetik testlerin de yumurtalık kanseri teşhisinde kullanılabildiğini belirten Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Can, “Genetik testler, yumurtalık kanseri riskleri hakkında bilgi verebilmesi açısından önemlidir. Öte yandan risk grubundaki kadınların tüplerinin alınmasının % 50, rahmin alınması ise 1/3 oranında riski azalttığı öngörülmektedir. Aile hikayesi ve diğer etkenler eşliğinde bu cerrahi müdahaleler de değerlendirilebilir.” dedi.

Kendinizi Önemseyin

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Can “Kadınlar anne, evlat, çalışan, ev hanımı gibi pek çok şapkanın verdiği yükümlülükler nedeni ile sağlıklarını geri plana itebiliyorlar. Oysa dünyanın yükünü taşıyan kadınların sağlığı ve sağlık konusundaki bilinci toplumun sağlığını etkiler.” diye konuştu.

Kadın kanserleri arasında en sık görülen 6. kanser türü olan yumurtalık kanserinin geç teşhis edilebilmesi nedeni ile jinekolojik kanser türleri arasında en yüksek ölüm oranına sahip olduğunu belirten Doç. Dr. Alper Can, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile tüm kadınlarımıza kendilerini önemsemelerini ve sağlıklarını takip etmelerini önemle hatırlatmak isterim. Dünya kadınlarla güzel!” şeklinde konuştu.

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.