MODA
GÜZELLİK
AİLE
SAĞLIK

Şifa dağıtan kiraz detoksu

Yaz ayının mucizelerinden olan ve kısa süreli detoksların baş kahramanı kirazla vücudunuzu toksinlerden arındırabilir, kilolarınıza veda edebilirsiniz. Diyetisyen Sezen Çetinkaya’ya kiraz detoksuna dair bilinmeyenleri sorduk. İşte diyetisyen sezen Çetinkaya’dan kiraz detoksuna dair tüm bilinmeyenler…

Serpil Dokurel

Serpil Dokurel - PembeNar Özel

Kirazın detoks etkisi dışında, kolesterolü ve kan şekerini düşürücü, kalp sağlığını iyileştirici etkisi vardır. B ve C vitaminleri ile magnezyum ve kalsiyum açısından zengindir. Bu vitaminler ve antioksidan etkisiyle üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Tüm kanser türlerine karşı da direnç sağlar. Kiraz çok iyi bir idrar söktürücüdür ödemlerinizi atılması için de saplarını demleyip içebilirsiniz.

Diyetisyen Sezen Çetinkaya, kiraz detoksunun tarihinin önemli olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu;  ‘’Astrologlara göre de bedensel ve ruhsal arınma dönemlerinde şifalı bitkiler, detokslar ve arınmalar dolunay ile daha etkili olmaktadır. Daha iyi sonuç almak için bu dönemleri biz de öneriyoruz.’’ 

Haziran ve Temmuz aylarında bol bulunan kiraz, olgunlaşmış ve vitamin mineral deposu haline gelmiştir. Bu dönem de yüksek sıcaklara karşı direncini sağlayacak ve sizi güneş çarplarından da koruyacaktır.

Özellikle, ayın çekim gücünün, yüksek olduğu tarihler tavsiye edilmektedir. Kiraz Diyeti, kiraz diyetinin ilki, bu hafta yani Temmuz ayının 6-7 ve 8’inde (aydınlık dolunay) uygulanır. İkincisi ise, 20-21 ve 22 Temmuz günlerinde (karanlık dolunay) yapılması önerilmektedir. 

Peki, detoks programı nasıl olmalı? 

Üç gün sürecek olan programda;

Sabah: 1 çorba kâsesi kiraz + 1 haşlama yumurta  
Öğle: 1 çorba kâsesi kiraz + 10 çiğ badem 
İkindi: 2 fincan yeşil çay 
Akşam: 1 çorba kâsesi kiraz + 10 çiğ badem 
Gece: iki fincan Yeşil çay 


Önemli not: herhangi bir sağlık probleminiz varsa lütfen doktorunuza veya diyetisyeninize danışmadan uygulamayınız! 

Diğer Haberler

  1. Ayo & Teo Bodrum'u sallayacak
  2. Hastayı uyutmadan bel fıtığı ameliyatı
  3. En hit çizgi diziler Kidz TV’de.
  4. Crate and Barrel online alışverişe başladı
  5. Gelin ve kaynanadan görülmemiş kapışma
  6. Seviyorsan aç konuş bence!
  7. Yeni Yılınızı Tatlandırın
  8. Cildinizdeki sivilcelerden kurtulabilirsiniz!
  9. Sizin Aşkınız Hangi Renk?
  10. Marks & Spencer yeni sezonda çorap koleksiyonu ile göz dolduruyor!

© Copyright 2019

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.