Atmosferdeki karbondioksiti emen magnezit minerali üretildi

Bilim insanları, sera gazı etkisini en aza indirecek ve küresel ısınmayı durduracak magnezit mineralini laboratuvar ortamında üretmeyi başardı.

Atmosferdeki karbondioksiti emen magnezit minerali üretildi

İklim değişikliğinin en büyük itici sebebi, atmosfere salınan karbondioksit gazı miktarındaki artış. Peki bu artışın önüne nasıl geçeceğiz?

Bilim insanları, magnezit olarak bilinen ve karbondioksit gazını emen bir minerali laboratuvar ortamında ürettiklerini duyurdu. 

Normalde binlerce yıl alan süreç yeni keşifle beraber daha kısa zaman dilimi içerisinde başarıyla tamamlanabilecek.

Uzmanlar da küresel iklim değişikliğinin önüne geçmek için atılması gereken en önemli adımın, karbondioksit emisyonunu ve karbondioksit gazı seviyelerini azaltmak olduğunda hemfikir.

Bijuteri ürünlerinde kullanılan magnezit mineralinin karbondioksit emme kapasitesi olduğu zaten biliniyordu. 1 ton magnezit yaklaşık yarım ton karbondioksiti atmosferden çekip alabiliyor. 

Normalde yüzlerce ve hatta binlerce yıl alabilecek bu süreç için, keşfi yapan ekibin lideri olan Trent Üniversitesi'nde görev yapan profesör Ian Power, magnezit mineralini oluşturma sürecini 72 güne kadar indirmeyi başardıklarını belirtiyor.

Oda ısısında gerçekleşen magnezit oluşturma süreci bu sayede son derece enerji dostu bir işlemle üretiliyor.

İklim değişikliğinin önüne geçmek için müthiş bir gelişme olarak değerlendirebileceğimiz bu keşif umarız beklenilen etkiyi yaratabilir.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak