Bu hafta sonunu dolu dolu geçirmenizi sağlayacak 13 öneri

Şöyle hafta sonuna bir sürü etkinliği peş peşe yığabileceğinizin farkına vardığınız anlar vardır ya, o anlar çok kıymetli. Bu hafta sonu da dolu dolu... Sizin için 13 tane şahane öneri derledim. Bunları göz önünde bulundurup program yapın.

Bu hafta sonunu dolu dolu geçirmenizi sağlayacak 13 öneri

1. Biraz sinema: Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

 

 

Bu yılın en dikkat çeken filmlerinden birini sinemada izlemek için müthiş bir fırsat. Başka Sinema, 24 salonda gösterime soktu bu şahane filmi... Birinde yakalayın ve izleyiverin. Festivallerin en çok beğenilen filmlerinden biri oldu ve hala 2019'un en iyileri listelerinin aranan ismi.

2. Biraz daha sinema: Parazit'e gece seansı!Peki, başka ne izleyebilirsiniz? Eğer İstanbul'daysanız, Cumartesi gecesi 23.00'da başlayacak özel Parazit gösterimini Kadıköy Sineması'nda deneyimleyebilir ve film bittiğinde buz gibi bir gecede eve dönmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Sinemaya gitmek budur!

3. Okuyun: Kobo Abe - Virane Harita

Kobo Abe'nin Monokl Yayınları'ndan çıkan kitabı Virane Harita, yazarın yine varoluşçu sularda dolandığı önemli bir eser. Filmini de izlemeniz şiddetle tavsiye!

4. İstanbul Modern'de Türk bağımsızlar

İstanbul Modern, bu hafta başlattığı ve Türk bağımsız filmlerine odaklandığı 'Biz de Varız!' gösterim programıyla dikkat çekici bir seçkiye imza atıyor. 5 Aralık'ta başlayacak gösterimler, 22 Aralık'a kadar sürecek.

5. '20 yılın enleri' listenizi yapın

20-25 gün kadar sonra, 2000 yılının üzerinden tam 20 yıl geçmiş olacak. Bu şaşkınlıkla başa çıkabilmek için, kendi 'en iyiler' listelerinizi hazırlamaya başlayın. En iyi filmler, en iyi diziler, en iyi albümler, en iyi magazin olayları derken onlarca liste hazırlayabilir ve arkadaşlarınızı da buna teşvik edebilirsiniz. 

6. En güzel yerinde durur evin: 'Hayvan Çiftliği' Özel Baskısı

Can Yayınları, George Orwell'in Hayvan Çiftliği isimli eseri için çok şık bir özel baskı yapmış. Bu özel baskıyı edinmek için bile evden çıkılır! Kütüphanenizin en güzel noktasında duracağına eminim.

7. Konsere gidin: Berlin Filarmoni Piyanolu Dörtlüsü

Berlin Filarmoni Orkestrası'nın 1985 yılında kurulan oda müziği topluluğu, kulakları şenlendirecek bir konser için 8 Aralık Pazar günü saat 20.00'de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda. Klasikçiler, size sesleniyorum... Burada bir maden var!

8. Konsere gidin: HAAI


 

Sónar Istanbul’da imza attığı hafızalardan silinmeyen performansından sonra HAAi, All Night Long Set’iyle 7 Aralık’ta yeniden %100 Studio sahnesinde! Elektronik seslere aşina olanlar buyursun lütfen! Cumartesi gecesi dansa doymak istiyorsanız tam yerine geldiniz.

9. Anmayı unutmayın: Zeki Müren

 

 

Zeki Müren, 6 Aralık doğumlu. Bu hafta sonunu, kendisini anarak geçirebilirsiniz. Geçmişe dönmek, saygıyla anmak, onunla aynı memleketi paylaşmanın gururunu yaşamak için güzel bir hafta sonu... Filmlerini izleyin, cızırtılı plak kayıtlarını bulup dinleyin, hayatıyla ilgili bir şeyler okuyun. Yapılabilecek çok şey var.

10. Yakından bakın: Ahmet Güneştekin Pilevneli'de

Çağdaş sanatın en çok tartışılan Türk isimlerinden Ahmet Güneştekin'in yeni sergisi 'Hafıza Odası', Pilevneli Mecidiyeköy'de açıldı. Sergiyi gezmek, güncel çağdaş sanat tartışmalarından geri kalmamanız adına mühim.

11. Evde film: Godard haftası

 

 

Evde hafta sonu planları yapanlar için, Jean-Luc Godard temalı bir hafta sonu, şahane bir fikir olabilir. Bir deneyin derim. Yönetmenin defalarca izlediğiniz yahut hiç izlemediğiniz filmlerini peş peşe izlemek, çok iyi gelecek.

12. Evde müzik: The Chainsmokers'dan yeni albüm

 


The Chainsmokers'ın albümleri, dünya müzik trendlerini takip edebilmek açısından, oldukça önemli. Bunu göz önünde bulundurarak, 'World War Joy.. Push My Luck' albümüne şans verin. Şahane düetlerle ışıl ışıl bir albüm. 

13. Evde eğlence: Dikkat Şahan Çıkabilir'i hatırlayın 

 


Kabul edin artık, Şahan Gökbakar hepimizi Dikkat Şahan Çıkabilir döneminde çok eğlendirdi. YouTube'a eklenen gıcır gıcır Dikkat Şahan Çıkabilir bölümleri arasında bir retrospektif yapın ve dolaşın! 

BONUS: Podcastia'nın yeni sezonu

 

 

Şöyle renkli bir podcast'ten daha iyisi var mı yahu artık? Dizilere taş çıkaracak bir podcast önerisiyle buradayım. Bonusum, ikinci sezonunda başlayan Podcastia Maceraları. Can Sungur, Can Bonomo, İsmail Türküsev ve Can Temiz, şahane bir podcast yayınıyla maceradan maceraya koşuyor. RPG'nin dibine vurun!

andac.uzel@demirorenmedya.com
 

Bu makaleye ifade bırak