Ekvator bölgesinde ozon tabakası inceliyor

Bir dönem Antarktika kıtası üzerinde büyük hasar gören ozon tabakası şimdi de ekvator bölgesinde incelmeye başladı.
Ekvator bölgesinde ozon tabakası inceliyor

Ozon tabakası, yaşayan tüm canlıları Güneş'in UV ışınlarına karşı koruyan doğal bir kalkan. Ozon tabakası özellikle 1980'lı yıllarda Antarktika kıtası üzerinde büyük çaplı hasar görmüştü.

Bunun üzerine ozon tabakasını incelten maddelerin kullanımının azaltılmasına ve üst stratosferde ozon tabakasının tekrar güçlendirilmesine ilişkin Viyana Sözleşmesi ve Montreal Protokolü düzenlendi ve anlaşmalar 1985 yılında kabul edildi.

Atmospheric Chemistry and Physics'te yayınlanan bir makale, ekvatora yakın bölgelerde alt stratosferde ozon tabakasının inceldiğini ortaya koydu.Bu son derece ciddi bir tehlike anlamına geliyor.

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı ekvatora yakın bölgelerde yaşıyor. Ekvatora yakın bölgeler, güneş ışığını en yoğun biçimde alan yerler. UV korumasının azalması durumunda büyük bir felaketle karşı karşıya kalabiliriz.

Peki ozon tabakası neden inceliyor? Bu sorunun net bir cevabı yok. Küresel ısınma sebebiyle hava sirkülasyonu ozonu kutuplara doğru itiyor olabilir. Belki de alt atmosfere zararı olmadığı düşünülen kimyasal maddeler ozonu tahrip ediyor olabilir. 

Sebebi tam olarak nedir bilinmez fakat ekvator bölgesinde ozon tabakasının inceliyor oluşu insanlar dahil olmak üzere birçok canlının yaşamını tehlikeye atıyor.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak