Antarktika

Antarktika

Son dakika Antarktika haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Antarktika gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Antarktika haber sayfamızda...

Antarktika

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.035 antarktika haberi bulunmuştur.
Havada 10 kat hızlı kirlililik
Havada 10 kat hızlı kirlililik Karbondioksit (CO2) havayı kirleterek iklim değişikliğine neden olan sera gazları arasında yer alıyor.
20.05.2024 Dünya
Brezilya'da sel felaketi: En az 90 ölü, 100'ün üzerinde kayıp
Brezilya'da sel felaketi: En az 90 ölü, 100'ün üzerinde kayıp Brezilya'da şiddetli yağışların yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 90'a yükselirken, 131 kişiden haber alınamadığı, 155 binden fazla kişinin ise evsiz kaldığı açıklandı.
8.05.2024 Haberler
Brezilya'da sel felaketi: En az 90 ölü, 100'ün üzerinde kayıp
Brezilya'da sel felaketi: En az 90 ölü, 100'ün üzerinde kayıp Brezilya'da şiddetli yağışların yol açtığı sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 90'a yükselirken, 131 kişiden haber alınamadığı, 155 binden fazla kişinin ise evsiz kaldığı açıklandı.
8.05.2024 Dünya
Gözleri tehlikede
Gözleri tehlikede Bilim insanları, güney kutbunun bulunduğu Antarktika’daki yaban hayatının, ozon deliğinin büyümesi nedeniyle risk altında olduğunu belirlediler. Ozon deliğinin büyümesiyle güneşten daha fazla gelen ultraviyole radyasyon ışınlarının, insanlarda cilt kanserini ve katarakt riskini artırdığı biliniyor.
29.04.2024 Dünya
Kavurucu sıcaklar geliyor! Çok yakında rekorlar kırılacak
Kavurucu sıcaklar geliyor! Çok yakında rekorlar kırılacak Mayıs ayında dünyada hava sıcaklığının normalin 1,5 - 2 derece üstüne çıkacağı, Türkiye’nin de sıcaklık rekorlarının kırılacağı bir yaz yaşayacağı öngörülüyor.
29.04.2024 Dünya
Dünya ‘çıldırıyor’
Dünya ‘çıldırıyor’ Güney Kutbu’nun bulunduğu Antarktika kıtasında, küresel ısınma nedeniyle hem buzullar eriyor hem de bir başka sorun daha yaşanıyor.
29.03.2024 Dünya
Kuş gribi fokları öldürüyor
Kuş gribi fokları öldürüyor Kuş gribi dünyanın farklı yerlerinde binlerce fok ve deniz aslanını öldürüyor, ekosistemleri bozuyor ve yıkıcı virüsü yavaşlatmanın net bir yolunu göremeyen bilim insanlarını şaşkına çeviriyor.
24.03.2024 Gündem
2024'ün ilk güneş tutulması 8 Nisan'da
2024'ün ilk güneş tutulması 8 Nisan'da Yılın 8 Nisan'daki ilk Güneş tutulması yalnızca Amerika kıtasından izlenebilecek.
23.03.2024 Dünya
Alper Gezeravcı: Ay'da bir lojistik üssü kurulması kesin
Alper Gezeravcı: Ay'da bir lojistik üssü kurulması kesin Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, "Türk bilim insanları 8 yıldır Antarktika'ya gidiyor. Sorgulanan konulardan birisi de bu. Türklerin Antarktika'da ne işi var? İlim Çin'de de olsa, kutuplarda da olsa gidip alacağız. İlimin olduğu yerden bizim eksik kalmamız mümkün değil. Eğer bugün bu vizyonu ortaya koyup, oralara gidilmezse yarın bir gün sizin geleceğinizde hak ettiğiniz bir alandan mahrum kalmanıza neden olur. Dolayısıyla ilim neredeyse onu gidip almakla mükellefiz" dedi.
22.03.2024 Gündem
Buzulların erimesi daha da hızlandı
Buzulların erimesi daha da hızlandı Dünya Meteoroloji Örgütü’nce hazırlanan Küresel İklimin Durumu raporuna göre, 174 yıllık gözlemsel kayıtlara göre açık ara farkla en sıcak yıl olan 2023’te birçok alanda yeni rekorlar kırıldı.
21.03.2024 Dünya
Antarktika'da kuş gribi alarmı: Penguen vakaları artıyor
Antarktika'da kuş gribi alarmı: Penguen vakaları artıyor Bilim insanları, Penguen kolonilerinin kalabalık yapısı ve göç hareketlerinin kuş gribi virüsünün yayılmasını artırabileceği uyarısında bulunuyor.
16.03.2024 Dünya
Antarktika bilim heyeti döndü
Antarktika bilim heyeti döndü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ni tamamlayan bilim insanlarının Türkiye’ye dündüğünü duyurdu.
4.03.2024 Gündem
Alper Gezeravcı gençlerle bir araya geldi! Uzaydaki ilk deneyini anlattı
Alper Gezeravcı gençlerle bir araya geldi! Uzaydaki ilk deneyini anlattı Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar’la birlikte gençlerin yer aldığı oturuma katıldı.
2.03.2024 Gündem
'H5N1' Antarktika’da! Ana karada ilk kez tespit edildi
'H5N1' Antarktika’da! Ana karada ilk kez tespit edildi  Antarktika ana karasında ilk kez kuş gribine (H5N1) rastlandı.
27.02.2024 Dünya
Dünya eriyor!
Dünya eriyor! Antarktika’daki deniz buzu üst üste üçüncü yılda en düşük seviyeye indi. Kıtanın etrafındaki yüzen buzun alanının 2 milyon kilometrekarenin altına düştüğü belirlendi.
26.02.2024 Dünya
Kar da nostalji olma yolunda
Kar da nostalji olma yolunda İstanbullu kar yağışını artık fotoğraflarda görüyor.
17.02.2024 Gündem
TÜBİTAK'ın desteklediği bilim kadınları başarıdan başarıya koşuyor
TÜBİTAK'ın desteklediği bilim kadınları başarıdan başarıya koşuyor TÜBİTAK’ın desteklediği, başarıdan başarıya koşan bilim kadınlarından Prof. Dr. Özge Çevik ‘Yaptığımız bilimsel çalışmalarda yayınladığımız makaleler, gerçekleştirdiğimiz projeler, aldığımız patentler, hatta ürüne dönen birçok başarı elde ediyoruz’ diyor.
13.02.2024 Eğitim
‘Beyaz Kıta’da turizm patlaması
‘Beyaz Kıta’da turizm patlaması Antarktika, sadece bilim seferleri ile turizm patlamasıyla da adından söz ettirmeye başladı. Kıtaya seyahat organize eden turizmciler, “Yerleşimin olmadığı bir yerde karaya çıkma, penguenleri, fokları yakından görme insanlara heyecan veriyor” diyor. Ancak bu gezilerin çevresel etkileri de tartışılıyor.
11.02.2024 Gündem
Bakan Göktaş: Türkiye Yüzyılı, kadınların yüzyılı olacak
Bakan Göktaş: Türkiye Yüzyılı, kadınların yüzyılı olacak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, "İnanıyorum ki Türk kadınları, kız çocuklarımız, başarılarıyla bizleri gururlandırmaya devam edecek. Türkiye Yüzyılı, kadınların yüzyılı olacak. Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında da çalışmalarımızın odağında kız çocuklarının ve kadınların, başta eğitim olmak üzere her türlü haklarının teslimi, toplumda etkin ve güçlü olmaları yer alıyor" dedi.
10.02.2024 Ekonomi
Emine Erdoğan: Alatlı bir ülke uğruna savaştı
Emine Erdoğan: Alatlı bir ülke uğruna savaştı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Tüm çabamız, çocuklarımızın elinden tutarak, hayallerine giden yoldaki engelleri kaldırmak içindir. Tıpkı ülkemizin en önemli değerlerinden birisi olan Alev Alatlılar yetiştirebilmek içindir" dedi.
10.02.2024 Gündem
Everest dağına dışkı bırakmak yasaklanıyor
Everest dağına dışkı bırakmak yasaklanıyor Nepalli yetkililer, Everest Dağı'na tırmananların artık kendi dışkılarını temizlemek ve bertaraf edilmek üzere ana kampa geri getirmek zorunda kalacaklarını söyledi.
9.02.2024 Dünya
Yeni bir ‘kıyamet’ alarmı
Yeni bir ‘kıyamet’ alarmı Küresel sıcaklığın sanayi öncesi seviyelerin 1,2 derece üzerine çıktığı günümüzde bilim insanları, 3 derece daha sıcak bir dünya senaryosu için alarma geçti.
4.02.2024 Dünya
MSB kaynaklarından F-16 ve F-35 açıklaması
MSB kaynaklarından F-16 ve F-35 açıklaması ABD’den talep edilen F-16'la ilgili onay süreci 26 Ocak'ta başladı. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunanistan kaynaklı haber sitelerindeki iddiaları yalanlayarak açıklama yaptı.
1.02.2024 Haberler
MSB kaynaklarından F-16 ve F-35 açıklaması
MSB kaynaklarından F-16 ve F-35 açıklaması ABD’den talep edilen F-16'la ilgili onay süreci 26 Ocak'ta başladı. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunanistan kaynaklı haber sitelerindeki iddiaları yalanlayarak açıklama yaptı.
1.02.2024 Gündem
Antarktika’da H5N1 paniği
Antarktika’da H5N1 paniği Antarktika’da iki penguen türündeki ölümler panik yarattı.
30.01.2024 Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Antarktika ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.