Fenerbahçe'nin yeni başkanı Ali Koç kimdir?

3 Haziran 2018 günü 20 bin 736 oyun 16 bin 92'sini alarak Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yeni başkanı olarak seçilen Ali Koç kimdir? Ali Koç kiminle evli? Ali Koç'un kardeşleri kimlerdir? İşte Ali Koç'un hayatı hakkında bilinmesi gereken bilgiler...

Fenerbahçe'nin yeni başkanı Ali Koç kimdir?

Ali Koç ya da tam adıyla Ali Yıldırım Koç 2 Nisan 1967 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Türk iş insanı, Fenerbahçe Spor Kulübü başkanıdır. Ali Koç 2004 ve 2017 yılları arası Koç Holding yönetim kurulu başkan vekili, Ford Otosan ve Yapı Kredi Bankası yönetim kurulu başkanı, 1907 Fenerbahçe Derneği kurucusu görevlerini yaptı.

Ali Koç'un babası Rahmi Koç ve annesi Çiğdem Simavi'dir. Ali Koç'un kardeşleri Ömer Koç ve 21 Ocak 2016'da yaşamını yitiren Mustafa Koç'tur. Ali Koç 21 Ekim 2005'te Nevbahar Demirağ ile evlendi ve bu evlilikten 2006 yılında doğan Sadberk Leyla Koç ve 2008 yılında doğan Kerim Rahmi Koç adlı iki çocuğu oldu.

Ali Koç'un eğitim hayatı

1985 yılında Londra Harrow School'dan mezun olan Ali Koç, ABD'de yer alan Rice Üniversitesi'nde işletme lisans eğitimi aldı ve ardından Harward Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde yüksek lisans eğitimi gördü. 

Ali Koç'un kariyeri ve iş hayatı

Ali Koç 1990 yılında Amerikan yatırım bankası JPMorgan'dan staj yaptı. Yine 1990 yılında American Express Bank'ta yönetici yetiştirme programına katıldı. 1992 yılında askerliğini tamamlayan Ali Koç 1992 ve 1994 yılları arası yatırım bankası Morgan Stanley'de analist olarak çalıştı. 1997 yılında Koç Holding Stratejik Planlama Grubu'nde yeni iş geliştirme koordinatörü olarak görev yapmaya başladı ve ilerleyen yıllarda şirketin üst düzey pozisyonlarına atandı.

Ali Koç'un serveti nedir?

2017 yılında Forbes Türkiye tarafından açıklanan 'En Zengin 100 Türk' listesine göre Ali Koç, 700 milyon dolarlık servetiyle en zengin 50. Türk oldu.

Ali Koç'un yöneticilik yaptığı şirket ve kurumlar hangileridir?

Ali Koç Ark İnşaat, Bilkom, Digital Panorama, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Koçtaş, Koç Finansal Hizmetler, Koç Sistem, Otokar, Otokoç ve Setur şirketlerinin yönetim kurulu başkanıdır. Bunun yanı sıra Ali Koç, Ulusal Rekabet Araştırmaları Derneği URAK'ın başkanı, Endeavor Derneği'nin ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu DEİK'in yönetim kurulu üyesi ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği TÜSİAD'ın yönetim kurulu başkan yardımcısıdır.

Ali Koç Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı için nasıl bir çalışma yürüttü?

2006 yılında Fenerbahçe yönetimine giren Ali Koç, her zaman Aziz Yıldırım dönemi sonrası potansiyel başkan olarak görüldü. Aziz Yıldırım'ın dava süreci ve 2013 yılından sonra yapılan genel kurullarda başkan adayı olmadı ve Aziz Yıldırım'a destek verdiğini açıkladı. Dönemin Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım, Ocak 2014'te açıklanacak yargı kararı doğrultusunda Ali Koç'un başkan olmasını istediğini ifade etti.

24 Ekim 2016'da Ali Koç, bir sonraki seçimde başkanlığa adaylığını koyacağını duyurdu ve 21 Eylül 2017'de adaylığını resmen açıkladı.

#Fenerbahçliyiz, #TamZamanıSimdi, #Kalplerberaber, #AliKoçHerYerde ve #ÖzlenenFenerbahceicin gibi etiketleri seçim süreci için kullanan Ali Koç için sosyal medyada @Fenerbahceliyiz adında seçim kampanyası hesabı açıldı.

2 ve 3 Haziran 2018'de gerçekleşen kongrede 21 bin 350 kişi oy kullandı ve Ali Koç 16 bin 92 oyla Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yeni başkanı seçildi. Böylece 20 yıllık Aziz Yıldırım devri de kapanmış oldu.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak