Fizan nerede? Fizan'a bile giderim ne demek?

Fizan'a kadar yolun var sözünde geçen Fizan şehri nerededir? Fizan'ın haritadaki yeri nerede? Fizan'a bile giderim ve Fizan'a kadar yolun var ne demek?

Fizan nerede? Fizan'a bile giderim ne demek?

Fizan Libya'nın güneybatısında bulunan bölgedir. Libya'nın Sahra Çölü kısmında yer alan Fizan bölgesi dağlar, yükseklikler ve vadilerle çevrili olduğu için yaşam koşulları son derece zordur. 

MÖ. 5 ile MS. 5'inci yüzyıl arası Fizan, Trans Sahra Ticaret Yolu'na hakim olan Gramantlar'ın yönetimindeydi. Roma İmparatorluğu'nun çöküşüyle beraber Fizan bölgesi önemini yitirmeye başladı. Orta Çağ döneminde Sahra Çölü'nün genişlemesiyle beraber Fizan bölgesinin nüfusu ciddi oranda azaldı.

Fizan'a bile giderim ve Fizan'a kadar yolun var sözleri nereden geliyor?

13 ve 14'üncü yüzyıllar arası Fizan, Kanem İmparatorluğu'nun eline geçti. 17'nci yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bölgede hakimiyet kurdu. Osmanlı İmparatoru 2. Abdülhamid döneminde Jön Türkler için sürgün yeri olarak kullanıldı çünkü Fizan, başkent İstanbul'dan en uzak toprak parçasıydı. Fizan'a bile giderim ve Fizan'a kadar yolun var sözlerinin çıkış sebebi de budur.

1911 yılında Fizan'ın kontrolü İtalyanlar'ın eline geçti ve 1923'e kadar İtalyanlar'da kaldı. Fizan bölgesi 2011'de gerçekleşen Libya İç Savaşı sırasında dönemin devrik Libya lideri Muammer Kaddafi için koruma yeri görevi gördü.

Fizan'ın haritadaki yeri

Fizan Libya'nın güneybatısında yer alır. Sahra Çölü içerisinde bulunur. Afrika kıtasının kuzey tarafındadır.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak