Fransa Bisiklet Turu'nda şampiyon Geraint Thomas

3 bin 540 km'lik Fransa Bisiklet Turu'nun 2018 yılı versiyonu da tamamlandı. Paris etabıyla final yapan turun şampiyonu İngiliz Team Sky'dan Geraint Thomas oldu.

Fransa Bisiklet Turu'nda şampiyon Geraint Thomas

Fransa Bisiklet Turu Tour de France'ın galibi, Team Sky'den Geraint Thomas oldu. Geraint Thomas'ın şampiyonluğu ile beraber Team Sky, turun Yenilmezler'i olarak tarihe geçti desek yeridir.

2013, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yine aynı takımdam Christopher Froome'un kazandığı ve bu yılda beşinci şampiyonluğu için yarıştığı turu, bu yıl da aynı takımdan Geraint Thomas kazandı. 

Ezeli İngiliz-Fransız rekabeti böylelikle Fransızların galibiyetiyle son buldu. Ancak Geraint Thomas'ın memleketi de Galler; yani İngiltere... 

 

 

Geraint Thomas hayranı çok sayıda bisikletsever, sporcuyu tebrik etti. Geraint Thomas'ın memleketi olan Galler'de de şampiyonluk sevinci yaşandı.

Gerçek bir lokomotif gibi çalışan Team Sky böylece dev bisiklet organizasyonlarının tümüne damgasını vurma iddiasını sürdürdü ve çıtayı arşa çıkardı.

Geraint Thomas 83 saat 17 dakika 13 saniye ile turu bitirerek genel klasman şampiyonu oldu.

 

 

Turun en çok öne çıkan ismi olan ve 6 defa yeşil mayoyu sırtlayan Peter Sagan ise bu yıl da yeşil mayonun sahibi oldu. Sagan, 17'nci etapta yaşadığı kaza sebebiyle son 5 etapta zorlandığını söylemişti. Bisikletseverler tur boyunca #AskSagan etiketiyle Twitter üzerinden Peter Sagan'a sorular yöneltti ve Sagan da bu soruları umursamaz ve rahat tavrıyla yanıtladı. Bisiklet dünyasının yaramaz çocuğu Sagan'ı ön plana çıkaran şey, kesinlikle son derece içten olması.

 

 

Turun efsane ismi haline gelen, beşinci galibiyeti için koşan fakat başaramayan Christopher Froome ise, tur boyunca Fransız seyircilerin kendisine yönelik olumsuz tutumundan rahatsız olduğunu dile getirdi.

 

 

2019 yılında Fransa Bisiklet Turu'nun etapları nasıl olur, kim şampiyon olur? Bu soruları sormak için henüz erken. Bisiklet sporunun en prestijli yarışlarından olan İspanya Bisiklet Turu La Vuelta ise 25 Ağustos'ta başlıyor. 3 hafta sürecek tur boyunca 21 etap koşulacak.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak