Küçük Prens'in konusu nedir?

Küçük Prens kitabı birçoklarımızın bildiği, sevdiği bir kitap. Peki Küçük Prens'in konusu nedir? Küçük Prens kitabında neler anlatılıyor? İşte Küçük Prens hakkında bilgiler...

Küçük Prens'in konusu nedir?

Küçük Prens'in konusu nedir?

Küçük Prens kitabı çocukluğumuzdan beri karşımıza çıkıyor ve sürekli "Küçük Prens'in konusu nedir?" diye merak ediyoruz. Teker teker başlayalım. Küçük Prens kitabı, çocuklar için okutulan ve çocuklara önerilen bir kitap. Ancak aslında küçüklerden ziyade büyükler için yazılmış bir çocuk kitabı. Yazar Antoine de Saint-Exupery, 29 Haziran 1900'de doğan bir Fransız. Kitap Fransızca olarak 1943 yılında kaleme alındı.

Küçük Prens çocuk kitabı mı?

Küçük Prens'in yazarı Antoine de Saint-Exupery aslında bir pilot. Küçük Prens kitabında yer verdiği pek çok ayrıntı aslında kendi hayatındaki pek çok şeyin bir izdüşümü. Çocuk kitabı olarak bilinse de kitap aslında yetişkinler için yazılmış. Yani Küçük Prens aslında 'büyükler için yazılmış küçük roman'lardan biri.

 

 

Küçük Prens'te ne anlatılır?

Küçük Prens, kendi galaksisinde, kendi dünyasında tek bir gül ile yaşayan bir Küçük Prens'in başka galaksileri gezmek için tek gülünü tek başına bırakıp yolculuk yapmasını anlatır. Ancak bu yolculuk esnasında vurgulamak istediği şey 'büyümek'tir. İnsanların yaş aldıkça, büyüdükçe insani ve temel değerlerden uzaklaşmalarını, hatta yozlaşmalarını masum Küçük Prens'in gözlerinden bize aktarır. 

Küçük Prens ve popüler kültür

Kitap, ince bir kitap. Kitabın popüler kültür ikonu olmasındaki en önemli sebep, belki de Küçük Prens'in bizzat yazar tarafından şekillendirilen imajı. Kitaptaki resimler, bizzat yazar tarafından suluboya ile çizilmiş. Küçük Prens kolyeleri, figürleri, defterleri... Hediyelik eşyacılara gittiğimizde muhakkak Küçük Prens figürüne denk geliyoruz. Küçük Prens'in popüler kültür figürünü söylememiz gerekiyor.

Küçük Prens ve otobiyografik öğeler

Kitabın yazarı Antoine de Saint-Exupery, dediğimiz gibi bir pilottu. 1930'lu yıllarda bir uçak kazası geçirdi ve birkaç günlüğüne çölde hayatta kalma savaşı verdi. Hayatta kalmayı mucizevi bir şekilde başaran yazar, başından geçen bu olayı daha sonra yazdığı Küçük Prens'teki 'çöl' detayını ekledi. Küçük Prens'in kendisini birdenbire bir çölün ortasında bulunması tamamen otobiyografik bir öğe.

 

 

Küçük Prens'i hangi Türk yayınevleri bastı?

Küçük Prens kitabı 2015'in başından itibaren 'özgürlüğüne kavuştu' diyebiliriz... Ölümünün üstünden 70 yıl geçen sanatçıların, yazarların telif hakları serbest kalıyor. 'Küçük Prens' de 2015'in başından itibaren isteyen her yayınevi tarafından basılabilen bir esere dönüştü. Başta Can Yayınları, Mavi Bulut Yayıncılık, Kırmızı Kedi Yayınları, Yitik Ülke Yayınları, Yapı Kredi Yayınları ve Çınar Yayınları olmak üzere kitap Türkiye'de pek çok yayınevi tarafından basıldı.

Küçük Prens animasyon filmi

Küçük Prens kitabı popüler kültürde öylesine derin izler bıraktı ki, haliyle sanatın başka dallarına uyarlanması da kaçınılmazdı. 2015 yılında Fransa'da animasyon bir film olarak karşımıza çıkan Küçük Prens'in filmi oldukça beğeni topladı. Fransa'da 'Cesar En İyi Animasyon Ödülü'nü kazanan filmin yönetmenliğini Mark Osborne üstlenmişti. Küçük Prens'in animasyon filmi Türkiye'de 25 Eylül 2015'te vizyona girmişti.

 

 

Bu makaleye ifade bırak