Mavi beyaz formalı takımlar hangileri?

Futbol kulüpleri denildiğinde akla gelen renkler genelde kırmızı ve beyaz. Mavi beyaz formalı takımlar, diğer renklere sahip takımlara göre daha az. Peki mavi beyaz formalı takımlar hangileri? Sizler için araştırdık.
Mavi beyaz formalı takımlar hangileri?

Mavi beyaz formalı takımlar Türkiye'de çok fazla yok. En fazla birkaç örnek verebiliyoruz. Dünyada ise belli başlı kulüplerin mavi beyaz renklerle sahaya çıktığını görüyoruz. Her takımın bir forma rengi ve arması bulunuyor. Ve her renk ya da armanın da futbol kulüpleri açısından bir hikayesi bulunuyor. Gelin tek tek mavi beyaz formalı takımları inceleyelim ve bu mavi beyaz formalı takımlar hakkında mutlaka bilmemiz gereken bilgileri sizlerle paylaşalım...

 

 

CHELSEA FC

Chelsea FC ya da uzun adıyla Chelsea Football Club. Mavi beyaz formalı takımların en başında gelen Chelsea, Londra merkezli bir İngiliz futbol kulübü. 1905 yılında kurulan kulüp Premiere League'de oynuyor. Tarih boyunca İngiltere'nin en önemli futbol kulüplerinden biri olmayı başardı. Bugüne kadar 6 kez İngiltere şampiyonu olan Chelsea, 7 defa FA Cup ve 5 defa da Lig Kupası'nı kazandı. 2011-2012'de UEFA Şampiyonlar Ligi, 2012-2013'te UEFA Avrupa Ligi, 1998'de UEFA Süper Kupa ve 2 kez de UEFA Kupa Galipleri Kupası'nı kazanmayı başararak sadece İngiltere'de değil aynı zamanda Avrupa'da da başarılı bir futbol kulübü oldu. Kulüp, kuruluşundan beri Fulham'da bulunan 42 bin kapasiteli Stamford Bridge'de maçlarını oynamakta. 2003 yılı ise Chelsea için adeta bir dönüm noktasıydı. Rus milyarder Roman Abramoviç tarafından satılan alınan kulüp özellikle son 10 yıldır adını tüm dünyaya daha çok duyurdu, kulüple ilgili her gelişme basın tarafından ilgiyle takip edilmeye başlandı. Chelsea'nin klasik forması 1960'tan beri kullanılan kraliyet mavisi üst ve şort ile beyaz çoraptır. Kulübün arması yıllar içerisinde birkaç defa değiştirilmiştir. Günümüzde asa taşıyan aslan şeklindek arma ise 1950'lerdeki armanın düzenlenmiş bir halidir. 

EVERTON FC

Everton FC, İngiltere'de Premier League'de oynayan mavi beyaz formalı takımlardan biridir. Kulüp, St. Domingo Football Club adıyla 1878 yılında kurulmuştur. 1 yıl sonra yani Kasım 1879'da ise ismi Everton Football Club'a çevrilmiştir. Everton'ın armasında ortada yer alan kulenin bir anlamı vardır. Buna göre kule, Everton Tepesi olarak bilinen bölgede 1800'lü yıllarda ertesi sabah yargıç önüne çıkacak kişileri o geceliğine hapsetme amaçlı kullanılan bir kuledir. Kulenin sağ ve sol üst bölümlerinde yer alan şekiller ise defne yaprağı çelenkleridir. Bu çelenkler armaya zafer simgelemesi adına eklenmiştir. Uzun bir süre Premier League'de kalan kulüp, Premier League denilince akla gelen ilk kulüplerden biri olmayı başarmıştır.

 

 

FC SCHALKE 04

FC Schalke 04, Gelsenkirchen'e bağlı Schalke'de kurulmuş olan Alman futbol kulübüdür. Her ne kadar en büyük başarılı 1930 ve 1940'lı yıllarda yaşasa da halen daha Almanya'nın en popüler futbol kulüpleri arasında yer alır. Mavi beyaz renklere sahip Schalke'nin Avrupa kupalarında da başarısı bulunmaktadır. 1997 yılında FC Internazionale'yi yenerek UEFA Kupası'nı kazanmayı başarmışlardır. 1904 yılında Almanya'nın işçi sınıfının, özellikle de en büyük maden ocaklarının yoğun olduğu bölgede kurulduğu için madenciler lakabıyla anılmaktadır. Kulüp şu anda 61 bin kapasiteli Veltins-Arena stadında maçlarını oynamaktadır. Bu stad 2001 yılında açılmıştır. En büyük rakipleri sarı siyah renklere sahip Borussia Dortmund'dur. İki takım arasında oynanan maçlar derbi havasında geçer.

SC BASTIA

SC Bastia, ya da uzun adıyla Sporting Club de Bastia, Fransa'nın Korsika adasında yer alan Bastia şehrinin futbol takımıdır. Mavi beyaz formalı Bastia, şu anda Ligue 1'de mücadele etmektedir. Bastia, 1905 yılında kurulmuştur. Maçlarını Furiani semtinde yer alan 1932 yılında hizmette giren 16 bin kişi kapasiteli Stade Armand Cesari'de oynamaktadır. Bastia, 1977-78 sezonunda UEFA Kupası'nda final oynamış ancak kupayı PSV Eindhoven'a kaptırmıştır. Bastia, Korsika'nın bir diğer futbol takımı olan Ajaccio ile rekabet içindedir. Bastia ve Ajaccio arasındaki mücadeleler 'Korsika derbisi' olarak adlandırılmaktadır. Kulübün geleneksel forması mavi beyaz renklerdir. 2011 yılında tekrar tasarlanan kulübün arması, mavi arka plan üzerine beyaz çizgili kalenin içinde yer alan siyah yüzlü bir korsandan oluşmaktadır.

TROYES AC

Troyes AC, ya da popüler ismiyle Troyes, 1900 yılında kurulan bir Fransız futbol kulübüdür. Renkleri mavi beyazdır. Maçlarını 20 bin kapasiteli Stade de l'Aube'da oynamaktadır. Daha önce Ligue 1'de mücadele eden kulüp şu anda tekrar Ligue 2'de mücadele ediyor.

AJ AUXERRE

Association de la Jeunesse Axuerroise dersek belki anlamayabilirsiniz, o zaman hemen kısaltmasını belirtelim: AJ Auxerre. Fransız futbol kulübü Auxerre, 1905 yılında kurulmuştur. Forma renkleri mavi beyazdır. Maçlarını 23 bin kişi kapasiteli Stade de l'Abbe-Deschamps'ta oynamaktadır. Takımın lakabı ise mavi meleklerdir. 

 

 

RCD ESPANYOL

RCD Espanyol de Barcelona, ya da kısa adıyla Espanyol, Barselona şehrinin FC Barcelona ile birlikte La Liga'da mücadele veren kulüplerinden biridir. Mavi beyaz formaya sahip olan Espanyol, Barselona'daki öğrenciler tarafından kurulmuştur. Espanyol ismi ise onu Barcelona'dan keskin bir şekilde ayırır. Barselona, Katalanların temsilcisi gibi bir görünüme sahipken Espanyol ise Barcelona'nın aksine şehirdeki İspanyol mevcudiyetini temsil eder. Espanyol ayrıca kurucularının tamamı İspanyol olan ilk İspanyol futbol takımıdır. Kulübün misyonu zaman içerisinde 'Katalan merkeziyetçiliğine karşı İspanya merkeziyetçiliği' olarak belirlenmiştir. 2009 yılında kendi stadlarına kavuşan Espanyol, 8 yıldır maçlarını Estadi Cornella-El Prat'ta oynamaktadır.

İZMİRSPOR

1923 yılında Eşrefapaşa semtinde kurulan Altınay ile Sakarya Kulübü'nün tek çatı altında birleştirilmesine karar verildikten sonra 1930 yılında İzmirspor kulübü de doğmuş oldu. Kulübün renkleri önceleri her ne kadar mavi beyaz olsa da daha sonraları lacivert beyaz olmuştur. Bir dönem birinci ligde oynayan futbol kulübü, 2015-2016 sezonunda Bölgesel Amatör Lig 10. grupta mücadele etmiştir. Grubu 12'nci bitirdiği için İzmir Süper Amatör Lig'e düşmüştür. İzmirspor'da Metin Oktay, Tarık Gencay ve Seyfi Talay gibi unutulmaz futbolcular yetişmiştir. Metin Oktay, İzmirspor ve Galatasaray formalarıyla lide 127 gol kaydederek önemli bir rekora ulaşmıştır. İzmirspor ayrıca Türkiye Birinci Ligi'nde resmi maç oynayan ilk kulüptür. 

SARIYER SK

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde kurulan futbol kulübü Sarıyer SK, 1940 yılında kurulmuştur. Renkleri lacivert beyazdır. 2005 yılından beri 2'nci ligde mücadele etmektedir. Maçlarını Yusuf Ziya Öniş stadında oynamaktadır. Kulüp en başarılı olduğu dönem ise 90'larda yaşanmıştır. Ancak 90'ların son bölümünde yatırımların azalmasından ötürü gerileme döneme girmiştir.

 

 

REAL SOCIEDAD

Türk futbolseverlerin Nihat Kahveci ile daha yakından tanıdığı Real Sociedad, İspanya'nın Bask bölgesinde yer alan San Sebastian şehrindeki futbol takımıdır. Mavi beyaz renkli takım La Liga'da mücadele etmektedir. Maçlarını 32 bin kişilik Estadio Anoeta'da oynamaktadır. Özellikle Nihat Kahveci'nin takımda oynadığı 2002-2003 sezonunda Darko Kovacevic ve Xabi Alonso gibi önemli futbolcular da kulüpte görev almış, takım haftalarca liderlik koltuğunda oturmuştur. Her ne kadar o sezon ligi ikinci sırada bitirseler de kulüp, tüm dünyaya adını duyurmuştur. Son dönemlerde ise eskisi kadar başarı bir grafik çizmemektedirler.

REAL ZARAGOZA

Real Zaragoza, İspanya'nın Aragon bölgesinde yer alan Zaragoza şehri takımıdır. 1932'de kurulmuştur. Bir dönem La Liga'da da izlediğimiz Real Zaragoza maçlarını 34 bin kişilik La Romareda'da oynamaktadır. Geçmişlerinde 1 UEFA Kupası şampiyonluğu bulunan kulübün geleneksel forması beyaz forma ve çorapla koyu mavi şorttur. Yapılan araştırmalara göre İspanya'da en çok taraftarı bulunan futbol kulüpleri arasında ilk 10'dadır.

MALAGA CF

Malaga CF, İspanya'daki Malaga kentinde kurulmuş olan İspanyol futbol kulübüdür. Mavi beyaz renklere sahip olan Malaga 1904 yılında kurulmuştur. Kulüp, La Liga'da mücadele etmektedir. Maçlarını 30 bin kapasiteli Estadio La Rosaleda'da oynamaktadır. Malaga, 2011-2012 yılında güçlü rakiplerini geride bırakarak ligi dördüncü bitirmiş, ayrıca 2012-2013 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükselerek Avrupa kupalarında önemli bir başarı elde etmeyi başarmıştır.

 

 

RC DEPORTIVO LA CORUNA

Real Club Deportivo De La Coruna, ya da kısa ismiyle Deportivo 1906 yılında kurulmuştur. Maçlarını Estadip Municipal de Rizaor'da oynamaktadır. Mavi beyaz renklere sahip olan Deportivo'nun lakabı 'El Turco'dur. En önemli rakipleri arasında güneydeki Vigo'nun takımı Celta Vigo yer almaktadır. Kulübün 'El Turco' hikayesi ise enteresan. Rivayete göre Barbaros Hayrettin Paşa, Akdeniz'e hükmettiği sıralarda İspanya sahillerine ulaşmış. Galicia bölgesindekiler de Barbaros Hayrettin Paşa'ya destek vermiş. Bu durum komşu kent Vigo'da tepkilerle karşılanmış ve La Coruna'lılara 'Türkler' denilmeye başlanmış. Buna karşılık La Coruna'lılar da Portekizliler ile yakınlık içinde olan Vigo'lulara 'Portekizli' demeye başlamışlar. Kulüp, 2000-2001 sezonunda Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final oynamayı başarmıştır.

UC SAMPDORIA

1891 yılında kurulan Smapierdarenese ile 1895 yılında kurulan Andrea Doria adlı iki takımın 1946 yılında birleşmesiyle Unione Calcio Sampdoria, yani kısaca Sampdoria kulübü doğmuştur. Renkleri mavi beyazdır. Sampdoria maçlarını 41 bin kişilik Stadio Luigi Feraris'te oynamaktadır. Mavi beyazlı ekip 1991 yılında Serie A şampiyonu olmayı başarmıştır.

SC HEERENVEEN

Hollandalı futbol kulübü Sportclub Heerenveen, Eredivisie'de mücadele etmektedir. Renkleri mavi beyaz olan futbol kulübü maçlarını 26 bin kişilik Abe Lenstra Stadı'nda oynamaktadır. 1999-2000 sezonunda Eredivisie'yi ikinci sırada bitirmeyi başaran futbol kulüp, bir sonraki sezon ön elemeleri geçerek tarihinde ilk defa UEFA Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmiştir.

Bu makaleye ifade bırak