Rambo dönüyormuş! Biz de Kara Murat'ı çekelim!

Efsane Rambo geri mi dönüyor? Karakterin sahibi Sylvester Stallone bu işi başarabilecek mi?

Rambo dönüyormuş! Biz de Kara Murat'ı çekelim!

Her şey Vietnam savaşını eleştiren 'Rambo: İlk Kan' (Rambo: First Blood) filmiyle başladı. Psikoloji savaşta bozulan John Rambo, kasabada yaşadıklarıyla birlikte adeta bir canavara dönüşür. Yeşil bereli bir askerle uğraşmak zorunda kalan kasaba polisi, neyle karşılaştığını bilemez. Olaylar gelişir, Rambo ortalığı birbirine katar. En sonunda Albay Samuel Trautman onu ikna eder ve Rambo teslim olur.

1982 yapımı filmin alt metninde birçok olgu vardı. Militarizme, güvenlik paranoyasına, devlet terörüne, savaşın askerlerde bıraktığı izlere, insan haklarına dair eleştiriler çok güzel işlenmişti. Ancak abartılı sahneler yok değildi. Buna rağmen 70’lerde Rocky ile büyük hayran kitlesi edinen Sylvester Stallone’nin tehlikeli sahneleri çok göze batmamıştı.

Her tutan film gibi Rambo’nun da devamları çekilmeye başlandı. Artık mesaj veren bir film değil, ABD’nin propoganda oyuncağı oldu. Tek başına yüzlerce kişiyi yere serdi, tam bir ölüm makinesine döndü. Yıllarca Cüneyt Arkın tek başına Bizans’ı yıkarken laf edenler, Rambo’ya ses çıkarmadılar.

 

 

Ve evet, aradan 36 sene geçti. Sylvester Stallone, Instagram’da yaptığı paylaşımla Rambo’nun tekrar geri döneceğini söyledi. 2008’deki görkemli dönüşünün ardından “Artık bitti” denilen efsane 10 yıl sonra tekrar karşımızda. Peki, 72 yaşındaki Sylvester Stallone bu ağır karakterin altından kalkabilecek mi? Düşünsenize Cüneyt Arkın tekrardan Kara Murat’ı çekiyor. Zor anlara sahne olacak gibi.

 

 

... A SAVAGE RISING! ... soon .

Sly Stallone (@officialslystallone)'in paylaştığı bir gönderi ()

 

Klasik bir “ABD kahramanlığı” mı sergileyecek, yoksa eleştirel bir film mi olacak bakıp göreceğiz.

 

Bu makaleye ifade bırak