Tayland'da mağarada mahsur kalan çocuklar nasıl kurtarıldı?

Son 3 haftadır tüm dünyanın konuştuğu tek bir konu var: Tayland'da bir mağarada su baskını yüzünden mahsur kalan 12 çocuk ve eğitmenleri... Neyse ki mağarada mahsur kalan herkes sağsalim kurtarıldı. Peki kurtarma operasyonu nasıl düzenlendi?

Tayland'da mağarada mahsur kalan çocuklar nasıl kurtarıldı?

Tayland'da 23 Haziran günü, yaşları 11-16 arasında değişen ve 12 kişiden oluşan Moo Pa (Vahşi Domuzlar) futbol takımı ile 25 yaşındaki koçları Ekaphol Chantawong, Doi Nang Non Dağı'nda bulunan Tham Luang Mağarası'nda su baskını sebebiyle mahsur kaldı.

9 gün sonra, mağarada arama kurtarma çalışmaları yapan dalgıçlar çocukların yerini tespit etti. Mağaranın ana girişinden yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunan futbol takımı, su baskını sebebiyle kapanan mağaradan çıkamadı. Bölgede yaşanan muson yağmurlarının bir süre ara vermesini fırsat olarak kullanan arama kurtarma ekibi, derhal mahsur kalanların kurtarılması için plan yapmaya başladı.

Kurtarma süreci nasıl ilerledi?

 

 

Mağarada mahsur kalan çocukların kurtarılması için dalmayı öğrenmeleri gerekiyordu. Mağaradaki su son derece bulanık olduğu için görüş mesafesi neredeyse sıfırdı. İyi sayılabilecek tek şey, mağaranın bazı kısımlarında yürümenin mümkün olmasıydı.

Her çocuk, yüzünün tamamını kapatan oksijen maskesi, dalgıç kıyafeti, palet ve başlık giydi. Dalış süresi boyunca 2 dalgıç çocuklara tek tek eşlik etti ve önceden sabitlenen bir ipi takip etmeleri söylendi. Her bir dalgıç toplamda 11 saat gibi uzun bir süreyi mağarada git gel yaparak geçirdi.

 

23 Haziran'dan bu yana neler yaşandı?

 

 

23 Haziran 2018 Cumartesi: 12 çocuk ve koçları, Doi Nang Non Dağı'ndaki Tham Luang Nang Non Mağarası'na girdi ve aniden bastıran yağmur sebebiyle mağarada mahsur kaldılar

24 Haziran 2018 Pazar: Dağ civarındaki yetkililer ve polis, geniş çaplı arama kurtarma çalışması başlattı. Uzmanlar, ekibe ait ayak ve parmak izlerini tespit etti ve mağarada olduklarını saptadı.

25 Haziran 2018 Pazartesi: Tayland Deniz Komandosu dalgıçları, arama çalışmaları için dalış yapmaya başladı.

26 Haziran 2018 Salı: Mağaradaki su oranını azaltmak için drenaj işlemleri başlatıldı. Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha, arama kurtarma çalışmalarına destek için tüm ulusa çağrı yaptı.

27 Haziran 2018 Çarşamba: 30'dan fazla ABD'li asker bölgeye ulaştı ve 3 İngiliz dalgıç da yardım için Tayland'a geldi.

28 Haziran 2018 Perşembe: Mağaradaki suyu boşaltmak için su pompaları kuruldu. Mağaranın erişimi zor bölgelerine drone gönderildi.

 

 

29 Haziran 2018 Cuma: Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha, çalışmaları izlemek için bölgeyi ziyaret etti.

30 Haziran 2018 Cumartesi: Kurtarma görevlileri, mahsur kalan çocukların bulunması halinde nasıl tahliye edileceklerini planlamak için tatbikatlar düzenledi.

1 Temmuz 2018 Pazar: Kurtarma görevlileri mağaranın 700 metre içerisine, operasyon merkezi kurdu. Bu merkeze oksijen tankları ve çeşitli destek üniteleri getirildi. Mağaranın girişinden 1500 metre uzaklıktaki Monk’s Junction bölgesine ulaşıldı.

2 Temmuz 2018 Pazartesi: 12 çocuk ve koçları, mağaranın Pattaya Beach bölgesinden 400 metre uzaklıkta canlı olarak bulundu. Mahsur kalanların, su ile çevrili bir kaya üzerinde oldukları tespit edildi. Mahsur kalanlar aç olduklarını söyledi ve günü sordu.

4 Temmuz 2018 Çarşamba: Ekipler, çocukların ve koçlarının sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

5 Temmuz 2018 Perşembe: Yetkililer, mağaradaki su miktarını yüzde 40 oranında azalttıklarını ve böylece bazı kısımlarda yürüyebilmenin mümkün olduğunu belirtti. Mahsur kalanlara battaniye, yemek ve takviye gönderildi.

6 Temmuz 2018 Cuma: Tayland Deniz Komandosu eski dalgıcı Saman Kunan, gece yarısı operasyonu sırasında oksijeninin tükenmesi sebebiyle yaşamını yitirdi. Mahsur kalan çocukların tahliyesi konusunda çekinceler arttı.

 

 

7 Temmuz 2018 Cumartesi: Su tahliyesi sayesinde mağaradaki su miktarı ciddi oranda azaltıldı. Fakat Saman Kunan'ın ölmesiyle, bu defa da mağaradaki hava kalitesinin durumu kaygıları baş gösterdi. Uzmanlar, yağışların başlamasına son 3-4 gün kaldığı konusunda uyarılar yaptı. 

8 Temmuz 2018 Pazar: Yağışlı sezonun başlaması riskini göze alamayan yetkililer, kurtarma operasyonuna başladı. 4 çocuk, iki dalgıç eşliği ile tek tek mağaradan çıkarıldı.

9 Temmuz 2018 Pazartesi: İyi haberler gelmeye devam etti. 4 çocuk daha başarılı bir şekilde kurtarıldı. Kurtarma operasyonu bir önceki güne nazaran daha hızlı gerçekleşti.

10 Temmuz 2018 Salı: 18 günün ardından kalan 4 çocuk ve koçları da kurtarıldı. Vahşi Domuzlar takımı ve koçları derhal hastaneye sevk edildi.

Uluslararası destek, kurtarma çalışmalarının başarılı olmasında büyük rol oynadı. Tayland'daki mağara vakası farklı milliyetten insanların konu can kurtarma olduğu zaman nasıl büyük bir dayanışma gösterdiğinin en bariz örneği oldu... 

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

 

Bu makaleye ifade bırak