Tommy Gun nedir?

Son yıllarda büyüyen bir dünya olan oyun dünyası birçok oyun türünü de bünyesinde bulunduruyor. Bunlardan biri de PUBG. Heyecanın yanı sıra oyun içindeki silahlar da ilgi çekiyor. O silahlardan biri dei oyuncuların Tommy Gun olarak bildiği Thompson M1A1. Tommy Gun nedir?

Tommy Gun nedir?

Tommy Gun nedir?

Thompson hafif makineli tüfek, Tommy Gun olarak da bilinir, Amerikalı General John T. Thompson tarafından 1919 yılında tasarlanmış hafif makineli tüfektir.

Tommy Gun özellikleri

Thompson, tamburalı (yuvarlak) ve düz şarjör takılan bir silahtır. Tamburalı şarjörü 50, 75 veya 100, düz şarjörü ise 20 veya 30 tane mermi alabilir. 11.43'lük yani 45 kalibrelik mermi atar. Etkili menzili hava şartları ile de doğru orantılı olarak 50 ila 75 metre arasıdır, ağır ama etkilidir. 4.9 kg ağırlığındadır. Atış değeri dakikada 600-800 mermidir. Hafif makineli silah sınıfındadır. Atış hızı yüksek ve hava şartlarından fazla etkilenmez. Meskûn mahal çatışmalarında çok işe yaramasına karşın artık piyasada fazla bulunmamaktadır.

Tommy Gun tarihçesi

İlk üretimleri 1917 ile 1921 yıllarına kadar uzanmaktadır. Üretildiği 1920'li ve 30'lu yıllarda özellikle gangsterler ve polisler tarafından kullanılan Thompson, II. Dünya Savaşı'nda Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık askerlerinin kullandığı bir tüfek olarak tanındı. Kötü şöhretini ise daha çok ABD'deki içki yasağı döneminde kazandı. Bu dönemde genellikle hem gansterler hem de kolluk kuvvetleri tarafından aynı anda kullanıldı. Silahın gansterler arasındaki takma adlarından ikisi "Şikago Piyanosu" ve "Şikago Daktilosu"dur. II. Dünya Savaşı sırasında bu silaha "Tommy", "Siper Süpürgesi", "Siper Süpüren" ve "Doğrayıcı" gibi takma adlar da verildi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı'nda da Amerikan askerleri ve müttefikleri tarafından kullanıldı. Bosna Savaşı'nda da kullanıldi. Thompson'ın Amerikan ordusundaki üretimi 1980 yılında resmen sona erdi.

Bu makaleye ifade bırak