Geri Dön
DekorasyonAkıllı Motosiklet Kaskı: CrossHelmet X1

Akıllı Motosiklet Kaskı: CrossHelmet X1

Akıllı Motosiklet Kaskı: CrossHelmet X1

"Akıllı motosiklet kaskı” sloganıyla yola çıkan CrossHelmet X1, motosiklet sürücülerine daha güvenli ve konforlu bir sürüş vadediyor. Henüz proje aşamasında olan CrossHelmet X1, piyasaya sunulduğunda kask teknolojisinde çok büyük değişiklikler yapabilecek özelliklere sahip. Japon tasarımı olan CrossHelmet X1’in 2018 yılı bitmeden kullanıcılarla buluşması planlanıyor.

360 Derecelik Görüş Açısı

Akıllı Motosiklet Kaskı: CrossHelmet X1

CrossHelmet X1’i piyasadaki diğer motosiklet kasklarından ayıran en önemli özelliği 360 derecelik bir görüş açısı sunması. Bu da kaskın arkasına yerleştirilmiş bir kamera yardımıyla mümkün oluyor. Kameradan gelen ve sürücünün arkasındaki 170 derecelik bir alanı gösteren görüntüler, kaskın ön bölümündeki ekrandan takip edilebiliyor. Böylece sürücü kafasını dikiz aynalarına çevirmek zorunda kalmadan, sadece gözlerini hafifçe yukarı kaldırarak arkasında olup bitenleri görebiliyor. Bu teknoloji ayrıca sürücüyü dikiz aynası kullanımıyla birlikte gelen kör nokta probleminden de kurtarıyor.Kaskın ön bölümündeki ekran sadece kameradan gelen görüntüleri takip etmek için kullanılmıyor. Sürücü bu ekrandan saati ve hava durumunu öğrenebildiği gibi, navigasyon sistemini kullanarak gideceği güzergahı da görebiliyor. Aynı zamanda mevcut hız ve sürüş boyunca kat edilen mesafe gibi bilgiler de bu ekrandan takip edilebiliyor. Sürücünün telefonuna bluetooth teknolojisiyle bağlanan kaskın içindeki hoparlör ve mikrofon, sürüş sırasında müzik dinlemeyi ve Siri ya da Google Assistant gibi yardımcılara sesli komut vermeyi de mümkün kılıyor. 1780 gram ağırlığındaki CrossHelmet X1’in şarjı 8 saate kadar dayanabiliyor.

Gürültüyü Azaltan Akıllı Sistem

Akıllı Motosiklet Kaskı: CrossHelmet X1

CrossHelmet X1’in kask piyasasına getireceği bir başka devrim niteliğindeki yenilik ise akıllı ses kontrolü sistemi. CrossSound Control adıyla patenti alınan bu sistem rüzgar ya da motor sesi gibi dikkat dağıtıcı sesleri filtreliyor ve sürücünün yola konsantre olmasına yardımcı oluyor. Sistemin akıllı algoritması dikkat dağıtıcı sesleri filtrelese de diğer araçların kornaları gibi sürüş güvenliği açısından hayati önem taşıyan sesleri filtrelemiyor. Hatta kask belli seslerin seviyelerini yükselterek sürücüye iletebiliyor.Kaskın içindeki ses sistemi sürücünün birden fazla kişiyle aynı anda telefon görüşmesi yapmasına da imkan tanıyor. Bu sayede özellikle grup halinde tura çıkan motosiklet kullanıcıları güvenliklerini tehlikeye atmadan birbirleriyle sohbet edebiliyor. CrossHelmet'ın tüm görüntü ve ses sistemleri kaskın yan tarafında bulunan dokunmatik alandan kontrol edilebiliyor. Sürücü tıpkı bir akıllı telefon ekranı kullanır gibi bu alanda dokunma, tıklama ya da kaydırma gibi hareketler yapabiliyor. Gümüş ve siyah renklerde üretilecek CrossHelmet X1’in 1.799 dolardan satışa çıkması planlanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler