Geri Dön
EmlakAkıllı şehir nedir? Faydaları nelerdir?

Akıllı şehir nedir? Faydaları nelerdir?

Dünyanın neredeyse %50’si şehirlerde yaşıyor. Nüfus artışıyla birlikte iklim değişiklikleri, kaynakların hızlı tükenmesi ve çevre kirliliğindeki artış nedeniyle akıllı şehir kavramı giderek önem kazanıyor. Peki, akıllı şehir nedir?

Akıllı şehir nedir? Faydaları nelerdir?

Ülkemizde giderek adından söz ettiren ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle yürütülen “Akıllı Şehir” projeleri çeşitli elektronik verileri toplama sensörleri kullanan kent alanlarına deniyor. Esas olarak enerji tüketimini en aza indirmeyi hedefleyen ve teknolojiyi kullanan akıllı şehirler gelecekte artarak insanlığın karşısına çıkması öngörülen çevre sorunlarına bir nebze olsa çözüm sunuyor.

Nüfus artışından doğan sorunlar, atıkların yol açtığı zararlar, yanlış şehirleşmeden doğan problemlerle mücadele edilmesini hedefleyen akıllı şehirler, toplanan verilerle, ihtiyaçları doğru belirleme esası üzerine kuruluyor. Akıllı Şehir vatandaşları ise, “yaşam tarzı, iş ve seyahat seçenekleri hakkında bilinçli seçimler yapmaları için ihtiyaç duydukları tüm bilgilere sahip vatandaşlar” olarak tanımlanmaktadır.

Sadece doğaya uyumlu olması nedeniyle değil, aynı zamanda güvenli bir yaşam için de etkin rol oynayacak olan akıllı şehirler, doğal afetlere karşı tedbirlerin de üst düzeye çekildiği alanlar olarak tasarlanıyor. Şehirdeki sosyal yaşamın, sağlık ve eğitim hizmetlerinin, trafik çözümlerinin de detaylandırıldığı akıllı şehirler için bilim insanları, şehir planlamacıları ve mimarlar ortaklaşa çalışıyor.

Ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Akıllı Şehir stratejileri kapsamında, farklı yerel belediyeler çeşitli etkinliklerde bir araya geliyor. Belirlenen hedefler doğrultusunda akıllı şehirler hayata geçiriliyor.

Akıllı şehirler inşa edilirken, yerel veriler, coğrafi veriler analiz edilip bilişim sistemleri entegre ediliyor. Bölgedeki nitelikli insan gücü seferber ediliyor ve ulusal stratejiler yerel ölçekte koordine ediliyor.  İnşaat sırasında yasalara uyum, doğal kaynakların verimli kullanılması, su yönetimi gibi unsurlar da gözetiliyor.

Ülkemizde büyük şehirlerde ücretsiz bisikletler ve bisiklet yolları, akıllı duvarlar, elektrikli otomobil üniteleri vb. akıllı şehir ürünleri yer alırken, bazı şehirlerimizde enerji yalıtımı olan binalarla kaplı kent projeleri tamamlanmış bulunuyor. Pek çok şehrimizde ise akıllı şehir çalışmaları hızla ilerliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler