Geri Dön
EmlakAntalya, yabancıya konut satışında Türkiye ikincisi

Antalya, yabancıya konut satışında Türkiye ikincisi

Antalya'da, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekim ayı sonu itibarıyla yabancıların en çok konut satın aldığı ikinci il oldu. Geçen yıla göre, kentte 10 ay toplamında yüzde 30, ekim ayında ise yüzde 33 artış gerçekleşti.

Antalya, yabancıya konut satışında Türkiye ikincisi

TÜİK'in ekim ayı sonu yabancılara konut satışı verileri belli oldu. Türkiye'de tatil amaçlı en çok yabancı turistin ağırlandığı kent Antalya, aynı zamanda yabancıların yerleşik yaşamı tercih ettiği illerin de başında geliyor. Pandemi sürecinde birçok alanda olduğu gibi yabancılara konut satışında da geçen yıl ciddi kayıplar yaşayan sektör, 2021 yılında rekor artışlarını sürdürüyor.

ANTALYA'DA 8 BİN 640 KONUT SATILDI

Yabancıya konut satışında ocak-ekim aylarını kapsayan 10 aylık dönemde, Türkiye genelinde toplam 43 bin 372 konut satışıyla yüzde 38'lik artış yaşandı. 20 bin 247 konutla İstanbul ilk sırada yer alırken, Antalya yüzde 30'a yakın artış ve 8 bin 640 konutla ikinci sırada bulunuyor. Yabancıların en çok konut aldığı diğer iller ise Ankara, Mersin, Yalova, Bursa, İzmir, Sakarya, Samsun ve Trabzon olarak sıralandı. Antalya'nın ekim ayındaki yabancılara konut satışı ise geçen yıla göre yüzde 33 artışla bin 385 oldu. Türkiye genelinde ekim ayında, geçen yıl göre yüzde 12,1 artışla toplam 5 bin 893 konut satışı oldu. İstanbul 2 bin 464 satışla ilk sırada yer alırken, Antalya ekim ayında da Türkiye ikincisi oldu.

'ÖZEL PROJELER UYGULANMAYA BAŞLANDI'

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği ve İstanbul İnşaatçılar Derneği üyesi Selman Özgün, Antalya'nın İstanbul'dan sonra yerleşik yabancılar ve konut yatırımı için en yüksek talebi gören il olduğuna dikkat çekti. Antalya'nın dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olmasını sağlayan iklimi, ulaşım kolaylığı ve doğal değerleriyle yabancıların yaşam için tercih ettiği en önemli etkenler olduğunu söyleyen Özgün "Bu değerlere ek olarak özellikle son yıllarda inşaat sektörü de yurt dışındaki müşterileri için özel projeler uygulamaya başladı" dedi.

'BAVULUNU ALIP GELİYOR'

Yabancılara yönelik yeni konut projelerinin akıllı sistemler ve ful eşyalı evlerden oluştuğunu anlatan Özgün, "Böylece bir yabancı müşteri ev aldığında, sadece bavulunu alıp gelmesi yeterli oluyor. Birçok yabancı müşterimiz ve özellikle yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları bu tür evleri tercih ediyor. Yılın belirli dönemlerinde gelip, istedikleri sürelerde otellere göre daha ekonomik şartlarda konaklayabiliyor ve tatillerini yapıyorlar. Ayrıca son dönemde döviz kurlarındaki değişiklikler de hem yabancılar hem de yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için önemli bir tercih nedeni" diye konuştu.

'YIL SONU HEDEFİ 10 BİN KONUT'

2021'nin bir önceki yıla göre yabancıya konut satışı açısından iyi geçtiğini de aktaran Özgün "Birçok sektörde halen 2020'nin bıraktığı ekonomik kayıplar toparlanmaya çalışılıyor. Antalya'da yabancıya konut satışlarında ciddi yükseliş yaşadık. Antalya genel ekonomisi açısından da önemli bir toparlayıcı unsur oldu. Kasım ve aralık aylarını da düşündüğümüzde, bu yıl Antalya'dan yabancılara toplam konut satışının 10 bini aşmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı. 

 

Balıkesir'de korkutan deprem! İstanbul'da da hissedildi
Devlet Bahçeli'den Sedef Kabaş'a sert tepki
Bakan Nebati'den kritik görüşme sonrası açıklama
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti milli sporcumuzu Türkiye'ye getirecek uçağa uçuş izni vermedi
3 gündür devam ediyor! Korkutan görüntü: 10 metre çekildi
Survivor'da tansiyon yükseldi! 2018'deki olayı hatırlatınca...
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Rusya paylaştı etkisi sürüyor! Haritadan silindi
ABD'nin konuştuğu cinayet! 'Defter' katili çözdü
'İnsanı mezara hayvanı kazana koyar' Asırlardır süren korku!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez