Geri Dön
EmlakArtı ve eksileriyle bahçe katında yaşam

Artı ve eksileriyle bahçe katında yaşam

Doğayla iç içe yaşamak istiyorsunuz ancak şehirden de uzaklaşamıyorsunuz. Yeni bir ev almak istiyorsunuz ancak üst katlara çıktıkça ödenecek 10 binlerce liraya acıyorsunuz. Ya da çocuklarınız için bir nefes alma alanı yaratmak istiyorsunuz. Bu ihtiyaçları olanlar için bahçe katları öne çıkıyor. Zemin kat ve bahçe katı dairelerde hayallerinizi gerçekleştirebilir misiniz?

Artı ve eksileriyle bahçe katında yaşam

Özellikle yeni binalarda veya sitelerde bahçe katları oldukça güzel peyzajlarıyla ev satın almak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Pandemi döneminde uzun süre evden çıkamayan şehir sakinleri, bahçe katlarına yönelmeye başladı. Az da olsa çimenlik bir alana bir masa koymak, bahçede kitap okumak, çocuklarla oynamak, evcil hayvanına bir ortam sağlamak veya biraz güneşlenmek kimin hoşuna gitmez ki? Üstüne üstlük, üst katlara nazaran daha düşük fiyatlara bu imkâna kavuşulabilir.

Ancak bahçe katı ev almadan önce şunları da değerlendirmenizi öneririz:

  • Apartmanda bahçe katı yaşamı sandığınız kadar serbest olmayabilir. Herkesin ortak kullanım hakkı olduğu için bahçeyi komşularınızla paylaşmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Bahçeniz yolun kenarındaysa evinizin içi çok toz olabilir.
  • Evcil hayvan veya çocukların kullanımı ile ilgili komşularınızın sorunları olabilir.
  • Bina yokuşun sonunda ise, sel veya sağanak yağmurlardan kötü etkilenebilirsiniz.
  • Böcek veya fare gibi misafirleriniz olabilir.
  • Rutubet sorununuz olabilir.

Öte yandan beğendiğiniz bahçe katı daire, kaliteli bir malzemenin kullanıldığı yeni bir binada, yoldan biraz içeride ve yokuş olmayan bir sokakta ise ve müstakbel komşularınız da anlayışlı görünüyorlarsa neden olmasın?