Geri Dön
Püf NoktalarıEvin Çabuk Tozlanmasını Engelleyin

Evin Çabuk Tozlanmasını Engelleyin

Evin Çabuk Tozlanmasını Engelleyin

Evinizdeki tozun kaynağı çoğunlukla en küçük hava akımında dahi uçuşan ve yüzeylere konan ölü deri hücreleri veya kumaş parçacıklarından oluşur. Her ne kadar toza karşı açtığınız savaşı tamamen kazanmanız mümkün olmasa da, evin çabuk tozlanmasını engellemek adına yapabileceğiniz birçok şey mevcut.

Gardırobunuzu Düzenleyin

Evin Çabuk Tozlanmasını Engelleyin

Gardıroplar tozların en çok bulundukları alanlardan biridir ve gardırobunuzun kapısını her açtığınızda görünmez bir toz fırtınasının oluşmasına sebep olursunuz. Bu tozun oluşmasını engellemek, kıyafetlerinizin kumaşlarından oluşmalarından dolayı mümkün değil. Ancak evin çabuk tozlanmasını engellemek ve temizliği kolaylaştırmak adına dolabınızı düzenleyebilirsiniz.Raflarda bulunan kıyafetleri kutuların içerisine yerleştirin, böylece kutuları çıkarıp rafları temizlemek çok daha kolay hale gelecektir. Yalnızca kış mevsiminde kullandığınız kabanınız ise bütün sene boyunca toz oluşumuna sebep olmaya devam eder, bunu önlemek adına bahar temizliği esnasında kabanınızın üstünü büyükçe bir poşet ile örtün.

Nevresiminizi Her Hafta Değiştirin

Evin Çabuk Tozlanmasını Engelleyin

Yataklar toz akarlarının en çok bulundukları alanlardan biri. Yatağınızın içerisinde her hareket ettiğinizde, derinizin üzerindeki ölü hücrelerin bir kısmı daha ayrılarak tozun artmasına sebep olur. Bunu minimuma indirmek adına her hafta nevresiminizi yıkayıp değiştirmeye gayret edin.Makinede yıkanamayan parçaları her hafta kuru temizlemeye götürmek zorunda değilsiniz, yorganlarınızı ve örtülerinizi dışarı çıkararak silkmeniz yeterli olur. Yastıklara da aynı işlemi uygulayabilirsiniz, ancak derin bir temizlik gerçekleştirmek adına yastıkları arada bir yıkamakta veya kuru temizlemeye götürmekte fayda var.

Doğru Temizlik Araçlarını Kullanın

Evin Çabuk Tozlanmasını Engelleyin

Evin çabuk tozlanmasını engellemek adına önemli olan tozu etrafa yaymak değil, yakalamak. Tüylü toz alıcılar ve kuru bezler tozu yaymakla kalır, öte yandan nemli veya elektrostatik yüklemeyle çalışan tek kullanımlık bezler bu konuda çok daha kullanışlı seçenekler arasında yer alırlar.Elektrikli süpürgenizin küçük ucunu yalnızca bezle temizlemenin zor olduğu alanlarda kullanın, çünkü elektrikli süpürge tozun bir kısmının havalanmasına sebep olur ve bu tozlar daha yeni temizlediğiniz alanlara tekrar yerleşirler.

Halılarınızı ve Minderlerinizi Dövün

Evin Çabuk Tozlanmasını Engelleyin

Halılar ciddi miktarlarda toz ihtiva ederler ve her üzerine bastığınızda bu tozlar havalanırlar. Haftada bir kez tüm evle birlikte halılarınızı da elektrikli süpürgeyle temizlemek evin çabuk tozlanmasını engellemek adına yardımcı olabilir, ancak halı dövme işi çoğunlukla gözden kaçırılan önemli temizlik işlemleri arasında yer alıyor.Halılarınızı dışarı çıkarın, bir demir boruya asın ve uygun bir araçla dövün. Aynı işlemi minderleriniz için de gerçekleştirin. Minderler kendi oluşturdukları tozun yanı sıra üzerilerine yerleşen diğer tozları da sünger gibi emerler. Koltuk minderlerini deri veya vinil kumaştan seçmek, oluşacak tozu minimuma indirebilir.

Soylu ve Karaismailoğlu'ndan önemli duyuru: 2 gün daha ücretsiz
Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
AK Parti'den İstanbul tepkisi! Ekrem İmamoğlu'ndan özür
İngiltere Başbakanı Johnson hakkında polis soruşturması!
"22 saattir buradayım" Binlerce kişi araçlarında mahsur
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
Emre Belözoğlu'ndan bomba transfer! Visca'nın yerine
İntikamın böylesi! Aldatıldığını öğrenen kadın sosyal medyayı salladı
26 milyonda bir görülüyor! Boynundan çıkarıp verdi
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
'Ana kuzuları'nın katili böyle can verdi!
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Sercan Yıldırım'a büyük şok!
Ünlü isimlerden kar manzaraları: Siz benim yaptığımı yapmayın!
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!