Geri Dön
Gayrimenkul HaberleriGayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul Nedir?

Arapça kökenli bir kelime olan gayrimenkul 'taşınması mümkün olmayan' anlamına gelir. Gayrimenkulün 'taşınmaz' olarak kullanımı da yaygındır. Ekonomik değeri bulunan ve nakde çevrilebilen mallar menkul ve gayrimenkul mallar olarak ayrıma tabi tutulur. Menkul mallara örnek olarak bono, hisse senedi, poliçe gibi değerli kağıtlar, araba, telefon, televizyon gibi eşyalar da gösterilebilir.

Gayrimenkul nedir?<7h2>Genel tanımı itibari ile değeri ve niteliği değişime uğramaksızın, bir yerden başka bir yere nakli mümkün olmayan mallara 'gayrimenkul' adı verilir. 4721 sayılı Medeni Kanunu’nun 704. maddesinde gayrimenkul kütük kaydına göre tanımlanmıştır. Kanuna göre ''taşınmaz mülkiyeti kapsamında yer alan araziler, tapu siciline ayrı bir sayfaya kayıt edilmiş haklar ile, kat mülkiyeti kütüğünde yer alan bağımsız bölüme sahip kayıtlar'' gayrimenkul olarak ifade edilir.

Gayrimenkul değerleme ve danışmanlık

Her türden gayrimenkulün ve gayrimenkule bağlı hakların ve faydaların belirli bir zamandaki yaklaşık değerini tespit etmeye gayrimenkul değerleme adı verilir. Değerleme işlemi hali hazırdaki bir gayrimenkul üzerinden yapılabileceği gibi, henüz proje aşamasındayken de yapılabilir. Gayrimenkul değerleme uzmanlık gerektiren bir alandır. Bu alanda faaliyet gösteren gayrimenkul şirketleri ve değerleme faaliyetleri, ilgili kanunlar ile Sermaye Piyasası Kurulu'nun yetkilendirmesine ve denetimine tabidir. Şirketler, değerleme faaliyetlerini üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun, alanında minimum 3 yıl tecrübesi olan ve Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı lisansına sahip uzmanlar ile gerçekleştirir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler