Geri Dön
EmlakKira Sözleşmesi Nedir? Kısaca Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır?

Kira Sözleşmesi Nedir? Kısaca Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır?

Ev ya da iş yerleri olsun hiç fark etmez kira sözleşmesi büyük bir öneme sahiptir. Karşılıklı olarak yasal süreç doğrultusunda iki tarafın haklarını koruma altına alınması anlamı taşır. Peki kira sözleşmesi nedir? Kısaca kira kontratı nasıl hazırlanır? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

Kira Sözleşmesi Nedir? Kısaca Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır?

Kira veren ile kiralayacak kişi arasında bir kontrat imzalanır. Bu kontrat aynı zamanda kira sözleşmesi olarak da ifade edilmektedir. Böylece ileri zamanlarda ortaya çıkabilecek olan sorunlara karşı, yasal süreç doğrultusunda iki tarafında hakları korunur. Bu sebepten dolayı kira sözleşmesini iyi bilmek ve içindekilerin ne olduğunu öğrenmek oldukça önemlidir.

Kira Sözleşmesi Nedir?

Kira sözleşmesi günümüzde 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu kapsamında bulunuyor. Mülk sahibi ile kiralamak isteyen kişi arasında yapılan anlaşmaya kira sözleşmesi denir. Belli bir süre doğrultusunda gerçekleştirilen kira sözleşmesi, bu süre içerisinde karşılıklı olarak yasal bir koruma sağlar. Bu bağlamda kira sözleşmesi üç ana bölümden oluşmaktadır.

 - Kiralanacak olan mülkün cinsi, adresi, mülk sahibi ile iletişim bilgileri yer alır.

 - Aynı zamanda sürecin başlangıcından bitişine kadar tarih bulunur.

 - Son olarak ise kira sözleşmesi içerisinde kira bedeli yer almaktadır. Bu durum aylık ya da yıllık olarak eklenir.

Yapılan kira sözleşmesi ile beraber her iki taraf karşılıklı olarak sözleşmeyi imzalar. Kanun nezdinde artık konutlar ya da işyerleri için bu bir mecburiyettir.

Kısaca Kira Kontratı Nasıl Hazırlanır?

Kira sözleşmesi günümüzde konut ya da iş yerlerine uygun şekilde özel olarak hazırlanmaktadır. Bu sözleşmeleri standart olarak kırtasiyeler ya da birçok farklı yerden temin etmek mümkün. Bu bağlamda üç ana bölüm üzerinden ele alınır ve sırası ile kira sözleşmesi doldurulur.

Öncelikle sözleşme içerisinde yer alan mülkün cinsi ile beraber mülk sahibinin adı yazılır. Aynı zamanda mülkün adresi ve iletişim bilgileri de doğru şekilde yazılmaktadır. Tabii mülkü kiralayacak olan kişinin adı soyadı ile beraber gerekli bilgilerin de eksiksiz olarak yazılması önemlidir. Diğer yandan kira ödemesini nereye yapılacağına dair mülk sahibinin bireysel banka hesap numarası yazılmalı ya da nakit olarak verileceğine dair bilgi eklenmelidir.

Aynı zamanda kira sözleşmesi içerisinde sözleşmesinin ne kadar süreceğine dair tarih atılır. Bu durum genel olarak 1 yıllık süreç kapsamında ele alınır. Ancak konut yerine işyerleri olduğunda ise bu durum bir yıldan fazla sürebilir.

Tabii en önemli kısımlardan biri şüphesiz bedeldir. Yani aylık ya da yıllık olarak kira bedelinin ne olacağına dair yazılı ve rakamsal olarak miktar eklenmelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler