Geri Dön
Püf NoktalarıÇocuk odalarında aydınlatma nasıl olmalıdır?

Çocuk odalarında aydınlatma nasıl olmalıdır?

Çocuğunuzun odası, onun içinde kendini iyi hissedeceği, yumuşak gölgeli, sıcacık bir koza gibi olmalıdır. Bunun için aydınlatma çok önemli bir rol oynar. İşte çocuk odalarında lamba seçerken düşmemeniz gereken aydınlatma hataları…

Çocuk odalarında aydınlatma nasıl olmalıdır?

Bir çocuk odasında aydınlatma, evin diğer odaları kadar önemlidir. Çocuklara kendilerini iyi hissettikleri sıcak bir oda sunarken, aydınlatma çocukların farklı aktivitelerine uygun olmalıdır. Çocuğunuzun odası için mükemmel aydınlatmayı seçmenize yardımcı olmak için, kaçınmanız gereken ana hataları derledik.

Çok parlak aydınlatma seçmeyin

Çocuğunuzun odası, onun içinde kendini iyi hissedeceği, yumuşak gölgeli, sıcacık bir koza gibi olmalıdır. Bu nedenle, bu odaya ham ve fazla yapay bir atmosfer verecek çok parlak veya göz kamaştırıcı bir ışık koymaktan kaçınmak önemlidir. Bir çocuk odasının aydınlatması için, halojen ampulden daha yumuşak bir ışık yayacak LED tipi bir ampul seçmelisiniz.

Çocuklar için odanın dekoruna katılacak birçok komik model bulacaksınız. En sevdikleri kahramanların motiflerine yer veren lambalar, bulut şeklinde olanlar ve benzerleri…  Bu motifli modeller, odada hoş gölge oyunları da yaratacak ve yeni bir eğlence oluşturacaktır.

Uyku için aydınlatmayı ihmal etmeyin

Küçükler genellikle karanlıktan korkarlar ve bazen gecenin ortasında onları uyandıran kabuslar görürler. Uykuya daldıklarında ve gece uyandıklarında onları rahatlatmak için, odasına çocuğun uykusunu bozmadan odaya çok hafif ve yumuşak bir ışık yayacak bir gece lambası yerleştirmek önemlidir.

Küçüklerin seveceği çocuksu şekiller olduğunu unutmayın: hayvan, bulut, robot, çiçek vb. Teknik açıdan, aşırı enerji tüketimini önlemek için bir LED gece lambasını tercih edin. Son olarak, çocuğunuzun uykuya dalması için sadece bir gece ışığına ihtiyacı varsa, lambanın belirli bir süre sonra kendi kendine sönmesini sağlayan zamanlayıcıya sahip modeller de bulabilirsiniz.

Güvenlik konusunu unutmayın

Çocuk odasındaki aydınlatmanın güvenli olmasına özel dikkat gösterilmelidir. Bu nedenle, elektrik sisteminizin standartlara uygun olduğundan, kabloların geçişi engellemediğinden, aynı zamanda çocuğunuzun onları çekmeye meyilli olmadığından emin olun. Ayrıca, çocuğunuzun lambaya dokunması durumunda yanmaları önlemek için ampule korumalı erişimi olan lambaları seçin. Aynı şekilde, kumaş ısıdan tutuşabileceği için lambanın üzerine asla bir giysi veya şal koymayın. Ayrıca, düşürüldüğünde kırılabilecek cam lambalardan da kaçının.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler