Geri Dön
EmlakSite aidatları kiralarla yarışıyor

Site aidatları kiralarla yarışıyor

Yapılan bir araştırmaya göre son 7 ayda İstanbul genelinde aidatlar yüzde 20 arttı. Öyleki ödenen aidatlar kira fiyatlarını yakaladı. Geniş sosyal tesisi olan sitelerde aidat ücretleri 4 bin 500 liraya kadar çıktı. Peki bu yüksek aidat fiyatlarına karşı vatandaş ne yapabilir?

Site aidatları kiralarla yarışıyor

Site aidatları 2020'de ortalama yüzde 20 ila 27, 2021'de ise yüzde 20 arttı. Fiyatlar tavan yaptı.

Sitelerdeki 100 metrekarelik daireler için ortalama 500-600 lira aidat ödeniyor. Merkezi yerlerde ise fiyatlar tam anlamıyla uçtu. Yapılan bir araştırmaya göre aidat ödemelerinde en pahalı ilçe Beşiktaş. Açık-kapalı yüzme havuzu, süs havuzları, Spor salonu, hamam, sauna gibi sosyal donatları olan sitelerde aidatlar bin 350 liradan başlıyor, 4 bin 500 liraya kadar çıkıyor. 

Üstelik pandemi sürecinde bu tesislerin çoğu kapalı olsa da aidat tutarları düşmedi. Peki neredeyse kira gibi olan bu rakamlara karşı tüketiciler ne yapabilir? Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu site genel kurullarını işaret etti.

"Aidattan şikayet eden insanların ilk yapması gereken genel kurullara katılmak. Genel kurullara katılmıyor özellikle çok bağımsız bölümü olan sitelerde katılmıyorlar sonra şikayet ediyorlar. Katılsınlar lüks yapılabileceklerini düşündükleri bir takım harcamalara da muhalefet şehrlerini koysunlar. Sulh hukuk mahkemelerinde de o harcamlarla ilgili haklılıklarını öne sürebilirler."

Türkiye Kentsel Tesis Yönetim Derneği Başkanı Suat Sandalcı'ya göre ise site tesisleri profesyonel ellere teslim edilmeli. 

Konu ile ilgili açıkama yapan Apartman Site Yöneticileri ve Sakinleri Derneği (ASİYED) Başkanı İbrahim Güçlü; "Yüzde 20'lik bir artışı normal bulmamız mümkün değil. aidatların normal olduğunu düşünmüyoruz. Bu aidatların yüksek olduğu kanatindeyiz"  dedi.

Devlet Bahçeli'den Sedef Kabaş'a sert tepki
Bakan Nebati'den kritik görüşme sonrası açıklama
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti milli sporcumuzu Türkiye'ye getirecek uçağa uçuş izni vermedi
3 gündür devam ediyor! Korkutan görüntü: 10 metre çekildi
Survivor'da tansiyon yükseldi! 2018'deki olayı hatırlatınca...
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Rusya paylaştı etkisi sürüyor! Haritadan silindi
THY duyurdu! Çok sayıda sefer iptal edildi
'İnsanı mezara hayvanı kazana koyar' Asırlardır süren korku!
Ortaya çıktı... El Chapo'nun eşi ile ilgili şok gerçek!
19 yaşındaki asker kadın yasa boğdu! İki korkunç olay
Galatasaray, bonservisi ödemeyi kabul etti
Türkiye’nin en pahalı nöbeti! Gözü gibi bakıyor
Ozan Çolakoğlu'ndan Gülşen'e: Rahatsız olan mekana gelmez