Geri Dön
EmlakUzmandan 'kiracı' rehberi! 'İpler sizin elinizde'

Uzmandan 'kiracı' rehberi! 'İpler sizin elinizde'

Kira davalarında artış yaşanıyor. Kiracı ve ev sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar mahkemelere taştı. Kiracılar artan fiyatlardan, ani evi boşaltma kararlarından şikayetçi. Ev sahipleri ise ödenmeyen kiralardan. Peki, ev sahiplerinin ve kiracıların hakları neler?

Şu sıralar mahkemelerin kapısı sık sık ev sahipleri ve kiracılar tarafından çalınıyor. Avukat Tarkan Erdal, "Kiracı ve kiraya veren uyuşmazlıkları bu dönem en fazla karşılaştığımız uyuşmazlıkların başında geliyor" dedi.

CNN TÜRK muhabiri Sema Akbulut ve kameraman Mehmet Bulut'un haberine göre; kiracı ve ev sahibi arasındaki uyuşmazlıklar, iki tarafın da haklarını bilmiyor oluşundan kaynaklı.

Uzmandan kiracı rehberi İpler sizin elinizde

Ev sahibi kiracısını 3 nedenle evden çıkarabilir. Onların başında 'Oğlum geldi' yer alıyor. Ancak oğlunun gelmesini ilk olarak mahkemede kanıtlaması gerekiyor. Avukat Tarkan Erdal, "Davada bu iddiasını ispat edecek. Samimi olduğunu ispat ettikten sonra ancak tahliye edebilir" diye konuştu.

Sonrasında ise diğer nedenler takip ediyor. Yeniden imar durumlarında yine tahliye gerçekleşebilir. Ancak evin yeniden yıkılıp yapılmasının ardından ev sahibinin eski kiracısına evde kalıp kalmayacağını sorması gerekiyor. Diğer bir neden ise ödenmeyen kiralar.

Kiracılar ise en çok ev sahibinin istediği zaman yaptığı zamlardan yakınıyor. Ancak sözleşmeyi bilmesi halinde o da haklarından faydalanıp o zamlara karşı gelebilir.

Avukat Tarkan Erdal, "Sözleşmede zam mümkün değil. Sözleşmede neyse onu yapabilirler. Burada karar evrilmemişse zaten kanun bir üst sınır belirliyor. Tüketici fiyat endeksine göre bir artış yapılması lazım. Dilediği zaman zam yapamaz. Bu nedenle aslında burada ipler kiracıların elinde. Kiracılar sözleşmedeki oranı yaptığı müddetçe kira alanlar onları tahliye edemezler" ifadelerini kullandı.