Herman Melville: Amerikan Kütüphanesi’nde kitapları basılan ilk yazar

Herman Melville dünyaca ünlü bir yazar. En çok bildiğimiz kitabı 'Moby Dick' ile bize çok farklı bir bakış açısı kazandıran ve bu eser haricinde daha birçok kitabın yazarı Herman Melville'nin hayatına gelin Molatik olalım...

Herman Melville: Amerikan Kütüphanesi’nde kitapları basılan ilk yazar

Yamyam olarak bilinen Typee yerlileriyle bir ay yaşadı

Herman Melville, 1819'da New York'ta dünyaya geldi ve 1830’da iflas eden babası, iki yıl sonra hayatını kaybedince çocuk yaşta çalışmaya başlamak zorunda kaldı. Bir yandan okuyup bir yandan çeşitli işlerde çalışarak geçen beş yıl boyunca tarih ve antropoloji kadar Shakespeare'in eserlerini okuyarak kendini geliştirdi. On sekiz yaşında ise Liverpool’a giden bir gemide tayfa olarak iş buldu; aynı gemi ile tekrar New York'a döndü. Bu deneyim, ona ileride yazacağı romanlar için malzeme sağlayan seyahatlerden ilki olacaktı.

Birkaç yıl New York'ta özel ders vererek hayatını kazanmaya çalışan Melville, 1841'de Acushnet adlı bir balina gemisine denizci olarak kabul edildi ve Pasifik'te yeni bir seyahate başladı. On sekiz aylık bir yolculuğun sonunda gemidekilerin kötü tavrından yıldığı için bir arkadaşı ile birlikte Markiz Adaları'nda gemiden kaçtı. Yamyam olarak bilinen Typee yerlilerinin arasında bir ay kadar yaşadı. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile yeniden denizciliğe döndü ancak gemide çıkan isyana katılmakla suçlandığı için Tahiti civarında bir yerel hapishanede birkaç gün tutuklu kaldı. 1843 yazını Tahiti'de yerliler arasında geçirdi. İleride yazacağı Moby Dick adlı romanın düşünsel altyapısı bu sırada oluştu.

 

İlk kitapları onu bir anda hem İngiltere hem ABD'de ünlü yaptı

Otuzlu yaşlarında Boston'a döndükten sonra artık deniz seferlerine bir son vermişti; ailesinin teşviki ile kitaplarını yazmaya başladı. “Tippee” ve “Omoo” adlarını taşıyan ilk iki kitabı 1846'da yayınlandı. Bu kitapları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. 1850 yılında yayınlanan ‘White Jacket’ta ise bahriye erlerinin zorlu hayatını anlattı. İlk kitapları onu bir anda hem İngiltere hem Amerika Birleşik Devletleri'nde çok ünlü bir yazar haline getirdi. Bu dönemde eski bir aile dostunun kızı olan Elizabeth Knapp Shaw ile evlendi. Çift, dört çocuk sahibi oldu. 1850'de Massachusetts'te bir çiftlik evi satın alan Melville, çiftlik işleri ve yazı ile uğraşarak 13 yıl boyunca bu evde yaşadı.

Yazar, en büyük eseri Moby Dick'i ise 1851'de tamamladı. Başlangıçta, balina avcılığını anlatan bir serüven öyküsü olarak tasarladığı kitabı tamamlamak üzere iken Amerikalı yazar Nathaniel Hawthorne ile tanışıp arkadaş olmuştu. Hawthorne'un tavsiyesi ile kitabını simgesel anlamlarla yüklü bir romana çeviren Melville, eseri dostuna adadı. Ancak kitap yayınlandığında beklediği başarıyı yakalayamadı ve çok olumsuz eleştiriler aldı.

 

Amerikan Kütüphanesi'nde kitapları basılan ilk yazar

Yayımcısı Harper’s bir sonraki romanını basmayı reddedince maddi sıkıntıya giren Melville 1866'da New York'ta gümrük müfettişi olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde yazdığı “Pierre” ve “Piazza memories” gibi kitaplar ilgi görmedi. Son yıllarında düz yazıyı bırakarak kendini tamamen şiir yazmaya verdi ve şiirlerini kendi parasıyla bastırdı. 1888 yılında emekli oldu ve en büyük eserlerinden biri sayılan “Billy budd”' yazdı fakat eseri bastırmaya fırsat bulamadan 28 Eylül 1891'de New York'taki evinde kalp krizi geçirerek öldü.

Yaşamında çok fazla zorluk gören ve yine de hiçbir zaman yazmayı bırakmayan, asıl ününe ise öldükten sonra kavuşan Melville, bugün dünyaca ünlü bir yazar olarak kabul görüyor ve şu bilgi ile bitirelim. Melville’nin eserleri Amerikan Kütüphanesi tarafından toplanıp basıldı ve Amerikan Kütüphanesi’nde kitapları basılan ilk yazar Melville oldu.

 

Bu makaleye ifade bırak