Koreliler'in çoğunun soyadı neden 'Kim'?

2015 rakamlarına göre 49.3 milyon nüfuslu Güney Kore'de 10 milyon kişinin soyadı 'Kim'. Peki Koreliler'in birçoğu neden bu soyadına sahip?

Koreliler'in çoğunun soyadı neden 'Kim'?

Koreliler'in yaklaşık yüzde 45'inin soyadı 'Kim', 'Lee' ya da 'Park'. 49.3 milyonluk Güney Kore'de ise 10 milyon kişinin soyadı 'Kim'. Koreliler için bu soyadını özel kılan detay, tarihin tozlu sayfalarında yatıyor.

Kore Yarımadası'nın güneyinde MÖ. 57 ila MS. 935 yılları arası hüküm süren Silla Krallığı, Kore Yarımadası'ndaki diğer devletlerle savaştı ve 668 yılında Kore'nin birçok bölgesini tek çatı altında topladı. 'Kim', Silla Krallığı'nı 700 yıl boyunca yöneten ailenin soyadıydı.

Kore'de yüzyıllarca soyadlarının, kraliyet ve soylu sınıfı dışında yaygın kullanımı yoktu. Bu alışkanlık, 935 ve 1392 yılları arası hüküm süren Goryeo Hanedanlığı dönemimdeki kralın emrine kadar sürdü. 1392 ve 1910 yılları arası hüküm süren Joseon Krallığı'nın son zamanlarında halk tabakasından olan kişiler, 1894'te feshedilen sınıf sisteminin ardından sosyal ve ekonomik ayrıcalıklar için soyadı almaya başladı. Kore'yi işgal eden Japonya, Koreliler'in soyadı edinmesini zorunlu tuttu. Halk sınıfından olan kişiler, 'Kim', 'Lee' ve 'Park' gibi üst sınıf soyadlarını seçti.

'Kim' soyadını taşıyan kişilerin hepsi akraba değil. Kore'de geleneksel soyağacı sistemi olan 'Bongwan', aynı coğrafyadan gelen aynı soyada sahip kişiler anlamına geliyor. Bu sebeple 'Kim'ler, Kore'nin çok farklı yerlerinde de bulunuyor. MS. 42 yılında kurulan Gaya Konfederasyonu'nun kurucusu olan 'Kim-Su-Ro', 'Kim' soyadının ilk sahibi olarak biliniyor. Gerçek 'Kim'ler, Kim-Su-Ro'nun doğduğu kent olan Gimhae'den geliyor. Gyeongju ve Andong'ta yaşayan iki 'Kim' soyunun devamı olan 300 kadar soy bulunuyor.

1997 yılına kadar Güney Kore'de, aynı soyadı taşıyan ve aynı soydan gelen kişilerin evlenmesini yasaklayan bir kanun vardı. Güney Kore Anayasa Mahkemesi, kanunun anayasaya aykırı olduğuna kanaat getirdi ve kanunu feshetti. Yine de 2005 yılında, akrabalık ilişkisi yakın olan kişilerin evlenmesini engelleyen bir yasa kabul edildi. 

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak