Geri Dön
Amerika'ya ilk giden insanlar buz duvarıyla mı engelleniyordu?

Amerika'ya ilk giden insanlar buz duvarıyla mı engelleniyordu?

Yapılan bir araştırmaya göre Amerika'ya giden ilk insanların Game of Thrones'takine benzer dev bir buz duvarıyla engellendiği keşfedildi. Peki bu ne kadar gerçek olabilir? Gelin hep birlikte Molatik olalım.

Fazilet Şenol
Fazilet Şenol

Yeni bir araştırmaya göre, Amerika kıtasına göç eden ilk insanlar yaklaşık 900 metrelik dev bir buz duvarıyla karşılaştı. Bulgular, Amerika kıtasındaki ilk insanların Pasifik kıyısında teknelerle yolculuk ettiğini gösteriyor. Zira bu dev duvarın Asya'yı Amerika'ya bağlayan kara üzerinden girişi engellediği düşünülüyor. Peki neden? Orası gizemini hâlâ koruyor.

Haberin Devamı

İki teori mevcuttu

İnsanların Kuzey Amerika'ya gelişine dair iki ana teori mevcuttu. İlki, bir zamanlar Asya'yı Kuzey Amerika'ya bağlayan Beringia adlı bir kara kütlesi üzerinden geldiklerini, ikincisiyse Asya'dan küçük deniz taşıtlarıyla Pasifik kıyısı boyunca seyahat ettiklerini ileri sürüyordu. Arkeologlar, 13 bin 400 yıl öncesine dayanan taş aletlere dayanarak, Clovis diye bilinen kadim kültüre mensup insanların Asya'dan Amerika'ya ilk göç edenler olduğunu düşünüyordu. "Buzsuz koridor" diye adlandırılan kara kütlesiyle ilgili çalışmalar, Clovis halkının bu yolu kullanmış olabileceğini gösteriyordu.

Ancak daha sonra tespit edilen ayak izleri ve taş eserler, ilk insanların yaklaşık 23 bin yıl önce New Mexico'ya ve 26 bin 500 yıl önce Orta Meksika'ya geldiğini göstermişti. Ve New Mexico ve Orta Meksika'ya giden insanların bu kara kütlesini kullanması mümkün görünmüyordu.

Haberin Devamı

Buzsuz koridor ne zaman açıldı?

Hakemli bilimsel dergi PNAS’ta yayımlanan araştırmada, buzsuz koridorun ne zaman açıldığı belirlenmeye çalışıldı. Kara kütlesinin var olduğu düşünülen bölgede 1200 kilometre boyunca uzanan 6 konumdan alınan 64 jeolojik örnek incelendi. Oregon Eyalet Üniversitesi'nden Jorie Clark’ın liderliğindeki araştırma ekibi, koridorun yaklaşık 13 bin 800 yıl önce açıldığını ortaya koydu. Clark, "Artık buzsuz koridorun Amerika'nın ilk insanları için açık ve uygun olmadığına dair sağlam bir kanıtımız var" diye konuştu.

900 metreye ulaşabiliyor

Ekip ayrıca, bölgedeki buz tabakalarının 900 metre yüksekliğe kadar ulaşabileceğini tespit etti. Popüler dizi Game Of Thrones’daki dev duvarı andıran bu tabakalar, insanların söz konusu bölgede yolculuk etmesini olanaksız kılıyor. Öte yandan araştırmacılar, insanların tarihin hiçbir döneminde bu koridoru kullanmadığını söylemiyor. Bulgular sadece ilk göçmen dalgası için geçerli. Bu araştırma, insanlar kıtaya ilk geldiğinde koridorun bir göç yolu olarak kullanılamayacağını açıkça ortaya koyuyor.

Benzer İçerikler