Geri Dön
Papa'nın eşcinsel çiftler açıklaması olay yaratır mı?

Papa'nın eşcinsel çiftler açıklaması olay yaratır mı?

Papa Francis, 2013'te Papa olarak seçildiğinden beri enteresan açıklamalarla gündemi belirliyor adeta. Papa Francis bu kez de eşcinsel çiftler için bir medeni birliktelik yasası çıkartılması gerektiğini söylemiş...

Mayk Şişman
Mayk Şişman

Radikalliği 'The Two Popes'a da konu olmuştu

1936 doğumlu Papa Francis, lideri olduğu Katolik Kilisesi'nin LGBTİ karşıtı tutumunun tam zıttı açıklamalarına devam ediyor. Papa olarak seçildiği 2013 tarihinden bugüne kadar özellikle LGBTİ konusunda oldukça radikal açıklamalarda bulundu. 2019'da Oscar adayı 'The Two Popes' filmine de konu olan Arjantinli Papa Francis'in bu radikal görüşlerine bir yenisi daha eklenmiş.

Papanın eşcinsel çiftler açıklaması olay yaratır mı

"Bir insan eşcinselse ve tanrıyı arıyorsa..."

2013'te "Bir insan eşcinselse ve tanrıyı arıyorsa, iyi niyetliyse ben kimim ki onu yargılayayım" diyen Papa, bu kez de eşcinsel çiftlerin aile kurma hakkına dair enteresan laflar söylemiş. Papa Francis, "Herkes gibi tanrının çocukları olan eşcinsel çiftlerin aile kurma hakkı vardır ve bunun için medeni birliktelik yasası çıkartılması gerekiyor" demiş. Oldukça radikal bir açıklama. Papa Francis'in görüşüyle çelişmese de lideri olduğu Katolik Kilisesi'nde olay yaratabilecek radikallikte bir açıklama bu.

Papanın eşcinsel çiftler açıklaması olay yaratır mı

Çağı yakalamasıyla hatırlanacak

Evet, özellikle Batı Avrupa'da birçok ülkede eşcinsel evlilik tıpkı heteroseksüel çiftlerin evliliği gibi, yani aynı statüde. Bazı ülkelerde de medeni birliktelik, eşcinsel çiftler için resmi nikahın yerini ikame edecek şekilde kullanılıyor ve heteroseksüel çiftlerle aynı ya da benzer haklar getiriyor. Papa Francis'in LGBTİ bireyler için "Tanrının çocukları" demesi, ezber bozması ve birleştirici bir ifade kullanması oldukça önemli. Papa Francis, Hristiyan dünyasına kattığı yeniliklerle, radikal tavrıyla ama her şeyden önemlisi 'çağı yakalaması'yla tarihe adını şimdiden yazdırdı bile.

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Benzer İçerikler

İtalya hakkında bilinmeyenler

İtalya hakkında bilinmeyenler

Betül Yasemin Keskin
Sıradaki Haber
Japonya hakkında bilinmeyenler

Japonya hakkında bilinmeyenler

Betül Yasemin Keskin
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber