Geri Dön
Cambridge Analytica nedir? Cambridge Analytica ve Facebook veri skandalı nedir?

Cambridge Analytica nedir? Cambridge Analytica ve Facebook veri skandalı nedir?

Facebook veri skandalının arkasındaki şirket olan Cambridge Analytica ne iş yapıyor? Cambridge Analytica Facebook verilerini neden kullandı? Cambridge Analytica kimlere hizmet ediyor? İşte Cambridge Analytica hakkında bilmeniz gereken her şey...

Mehmet Can Kömürcü
Mehmet Can Kömürcü

Cambridge Analytica veri madenciliği, veri komisyonculuğu ve seçimler için stratejik iletişim kapsamında veri analizi yapan İngiltere merkezli siyasi danışma şirketidir. Cambridge Analytica 2013 yılında SLC Group'un yan firması olarak hizmet vermeye başladı. Cambridge Analytica şirketinin kısmi sahibi American risk portföyü yöneticisi olan muhafazakar görüşlü Robert Mercer ailesidir. Cambridge Analytica şirketinin Londra, New York ve Washington D.C.'de ofisleri bulunmaktadır.

Haberin Devamı

Cambridge Analytica şirketinin CEO'su Alexander Nix 2014 yılında şirketin 44 seçim kampanyası yürüttüğünü açıklamıştır. Şirket 2015 yılında ABD senatörü Ted Cruz'un başkanlık seçimi kampanyası için veri analiz hizmeti vermiştir. Cambridge Analytica Donald Trump'ın 2016 ABD başkanlık seçimleri adaylığı ve İngiltere'nin AB'den ayrılması için başlatılan Brexit kampanyasını yönetmiştir. Cambridge Analytica'nın bu seçimlerdeki rolü tartışmalıdır ve her iki ülkede de hakkında açılan davalar bulunmaktadır. Politika bilimciler Cambridge Analytica'nın seçmenler üzerindeki etkisini sorgulamaktadır.

Cambridge Analytica şirketinin Facebook veri skandalı ile nasıl bir ilişkisi vardır?

Mart 2018'de Cambridge Analytica'nın iş yöntemleri hakkında birçok haber ortaya çıktı. The New York Times ve The Observer, Cambridge Analytica ve Facebook'un veri ihlalı yaptığını raporladı. Buna göre Facebook'un bir üniversite görevlisine platformdaki kullanıcıların verilerine erişim vermesiyle başlayan süreçte verile Cambridge Analytica şirketinin eline geçti. Cambridge Analytica şirketi de Donald Trump'ın başkanlık seçimleri kampanyasında bu verileri kullandı. Medyada çıkan haberlere karşılık olarak Birleşik Krallık Bilgi Komisyonu Ofisi, Cambridge Analytica şirketinin sunucularını araştırmak için izin istedi. Cambridge Analytica şirketinin Facebook sayfası ve reklamları, Facebook tarafından yasaklandı. 23 Mart 2018'de Britanya Yüksek Mahkemesi, Bilgi Komisyonu Ofisi'ne araştırma izni verdi.

Haberin Devamı

Facebook veri skandalının baş aktörleri kimler?

Bahsi geçen 50 milyon Facebook kullanıcı verisi 270 bin Facebook kullanıcısının verilerini paylaştığı "thisisyourdigitallife" uygulaması aracılğıyla elde edildi. "thisisyourdigitallife" adlı üçüncü parti uygulamaya 2015 yılında bilgi paylaşma izni veren kullanıcıların listelerinde ekli olan arkadaşlarının da bilgileri Cambridge Analytica şirketinin eline geçti. "thisisyourdigitallife" uygulaması Cambridge Analytica şirketine veri sağlayarak Facebook'un hizmet kullanım şartlarını ihlal etti.

Haberin Devamı

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Benzer İçerikler