Geri Dön
Facebook, WhatsApp mesajlarını okuyabiliyor mu?

Facebook, WhatsApp mesajlarını okuyabiliyor mu?

Facebook ve WhatsApp uygulamaları son günlerde gizlilik ihlali meselesinden dolayı hedef altında. Son yapılan araştırmalar ise Facebook'un WhatsApp mesajlarını okuyabileceği yönünde. Peki Facebook gerçekten WhatsApp mesajlarını okyabiliyor mu? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Fazilet Şenol
Fazilet Şenol

Mesajları okumak için 1.000 adet çalışan


Kullanıcı gizliliği ile ilgili skandal üzerine skandala karışan sosyal medya devi Facebook'un WhatsApp'taki mesajları okuyabildiği açığa çıktı. Kar amacı gütmeyen ProPublica isimli bir kuruluşun yaptığı araştırma, Facebook'un WhatsApp'taki mesajları okumak için 1.000 adet çalışanın olduğunu ortaya koyuyor. İddialar oldukça çarpıcı olmakla birlikte zaten halihazırda bu şirketler gizlilik konusunda mimliydi.

Facebook, WhatsApp mesajlarını okuyabiliyor mu

Yapay zekadan da destek alıyorlar


Her ne kadar WhatsApp'ın uçtan uca şifreleme özelliği olsa da anlık mesajlaşma uygulamasının iddiasına göre yapılan şifreleme, mesajlaşmasının sadece iki kullanıcı arasında olmasını sağlıyor. ProPublica'nın yaptığı son araştırma, Facebook'un bu konuda yeterince dürüst olmadığını açığa çıkardı diyebiliriz. ProPublica'ya göre WhatsApp mesajlarını okumaları için işe alınan Facebook çalışanları, şirketin geliştirdiği yapay zekalardan da destek alıyor. Bu yapay zekalar, kullanıcıların aralarındaki mesajlaşmalarda işaretlenen sohbet bölümlerinin özellikle incelenmesini istiyor. Çalışanlar da metin ya da ses halinde olan bu içeriklere rahatlıkla ulaşıp, kullanıcıların özeline girmiş oluyorlar.


ProPublica tarafından; "WhatsApp’ta sohbet başlarken kullanıcının cihaz ekranına bir bildirim geliyor. Bu sohbetin dışında hiç kimse ve WhatsApp bile mesajlarınızı okuyamaz ve dinleyemez.” İfadeleri doğru değil. WhatsApp’ın Austin, Dublin, Singapur ve Teksas’ta milyonlarca kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği araştıran 1000’den fazla sözleşmeli çalışanı var” ifadelerine yer verildi.

Facebook, WhatsApp mesajlarını okuyabiliyor mu

Politikasını güncellemişti


WhatsApp, 2021 yılının başında da kullanım koşulları ve gizlilik politikasını güncelleyeceğini duyurmuş, bu bağlamda WhatsApp'taki verilerin Facebook ve onun türevleri ile paylaşılacağı belirtmişti. Anlaşılan o ki Facebook sadece bilgileri değil mesajları da inceliyor. Bakalım Facebook ve WhatsApp'ın bu gizlilik yolundaki bir sonraki adımı ne olacak...


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet

Benzer İçerikler

Metaverse nedir?

Metaverse nedir?

Fazilet Şenol
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber
Sıradaki Haber