Oscar Wilde: 'Çağı etkileyen ilkeler değil, kişilerdir'

Bugün Oscar Wilde’ın doğum günü. Zekâsı ve ustaca gözlemleriyle ünlü olan Viktorya döneminin en başarılı oyun yazarlarından Oscar Wilde'ın hayatına gelin Molatik olalım...

Oscar Wilde: 'Çağı etkileyen ilkeler değil, kişilerdir'

Estetik akımının bir parçası oldu

Oscar Wilde 16 Ekim 1854 yılında Dublin’de doğdu ve 9 yaşına kadar evinde eğitim gördü. Daha sonra Portora Kraliyet Okuluna kayıt yaptırdı. Portara’dan mezun olduktan sonra Dublin’de bir koleje kayıt oldu. Okul yaşamında sıra dışı bir öğrenciydi. Okuduğu kolejde çok ünlü olan Berkeley altın madalyasını kazandı. Oxford Üniversitesi Magdalen kolejine tam burs kazandı ve kaydını yaptırdı. Edebiyatın ilklerinden olan hayatı sanata yaklaştırmak estetik akımının bir parçası oldu.

 

Yaşamının büyük bir bölümünde sosyalizmi destekledi

Oxford’dan mezun olduktan sonra Florance Balcomb ile tanışacağı yer olan Dublin’e yerleşti. Fakat Florance nişanlanınca ona İrlanda’yı terk edeceğini söyledi ve sonraları küçük ziyaretler için iki gelmek dışında Dublin’e gitmedi. Estetizm hareketleri ile tanınan Oscar Wilde saçlarını uzattı ve odasını papatya, lale ve orkide gibi çiçeklerle dekore etti ve giyim tarzıyla oldukça eleştirilen Oscar Wilde,1879 yılında Wilde Londra’da estetik dersleri vermeye başladı.

Oscar Wilde İngiltere’ye döndükten sonra Pall Mall gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başladı. Bu gazeteden sonra Womans Worl dergisinin editörü oldu. Yaşamının büyük bir bölümünde sosyalizmi destekledi ve özgürlüğe olan düşkünlüğünü Liberty şiiriyle göstermiş oldu.

 

Çok zor zamanlar geçirdi

Eşçinsel olan Oscar Wilde, Lord Douglas ve Alfred Taylor ile olan ilişkileriyle basında yer almaya başladı ve dönemin aktörü Charles Brookfield’in yardımı ile polisler, Oscar Wilde’ın ilişkisini açığa çıkardı ve dava açıldı. Dava büyük ses uyandırdı. Oscar Wilde, büyük bir ahlaksızlık suçu nedeni ile iki yıl kürek hapsine mahkûm edildi. Hapis hayatında oldukça zor zamanlar yaşayan Wilde hayatının kalan üç yılını da parasız olarak geçirdi.

Hapisteyken kalem dahi verilmeyen Wilde’ın isteği sonralardan kabul edildi. Hapiste iken Douglas’a 50.000 kelimelik bir mektup yazdı ama gönderemedi. Ölümünden sonra mektup kısaltılarak yayınlandı. Ölümü hakkında ise farklı söylentiler mevcuttur. İlki menenjit iken diğeri ise bir otel odasında duvara ‘birimiz gitmeli’ yazarak intihar ettiğidir.

 

Bu makaleye ifade bırak