Edebiyat

Edebiyat

Son dakika edebiyat haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan edebiyat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan edebiyat haber sayfamızda...

Edebiyat

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 11.749 edebiyat haberi bulunmuştur.
Robert Macfarlane'in kaleminden Yeraltı Diyarları
Robert Macfarlane'in kaleminden Yeraltı DiyarlarıYeraltı Diyarı; efsanelerde, edebiyatta, hafızalarda ve toprağın kendisinde var olan, pek çok yeraltı diyarının bambaşka bir dünya olduğu hissini yaşatan sıcak, düşsel ve tekinsiz bir anlatı.
25.06.2021Kültür Sanat
Cumhurbaşkanı Kararı ile 10 fakülte kuruldu
Cumhurbaşkanı Kararı ile 10 fakülte kurulduBazı fakültelerin kurulması ile bazı yüksekokul ve fakültelerin kapatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla 8 üniversiteye 10 yeni fakülte kuruldu. 6 üniversitedeki 4 yüksekokul ile 5 fakülte ise kapatıldı.
25.06.2021Eğitim
'Seksenler' dizisinin yeni sezonu başlıyor
'Seksenler' dizisinin yeni sezonu başlıyorTRT 1 dizisi 'Seksenler', yeni sezonuyla bugün saat 20.00’de izleyiciyle buluşuyor. 'Çağatay' karakterini canlandıran İlker Ayrık, diziye geri dönüyor.
24.06.2021Cadde
Yazar ve akademisyen Prof. Yıldız Ecevit hayatını kaybetti
Yazar ve akademisyen Prof. Yıldız Ecevit hayatını kaybettiEdebiyat üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan yazar ve akademisyen Prof. Dr. Yıldız Ecevit (75), Muğla'nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.
23.06.2021Gündem
Haliç kıyılarında bir kırmızı şato
Haliç kıyılarında bir kırmızı şatoFener’den göğe uzanan o ‘kırmızı şato’nun görkemi, yüzyıllardır İstanbul’da varlığını koruyor. Büyülü mimarisiyle Fener Rum Lisesi, hepimize ilham kaynağı oluyor.
23.06.2021Mimarlık
Sadakat şiiri - Tuncel Kurtiz
Sadakat şiiri - Tuncel KurtizTuncel Tayanç Kurtiz, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu, yönetmen, yapımcı ve senaristtir. Sanatçı seslendirdiği şiirlerle de toplum bünyesinde büyük karşılık bulmuştur. Sanatçı edebiyat tarihinde önemli yer tutan çok sayıda şiiri seslendirmiştir.
23.06.2021Şiirler
Adın geçer şiiri - Dursun Ali Erzincanlı
Adın geçer şiiri - Dursun Ali ErzincanlıDursun Ali Erzincanlı, Abdurraman Şerif Beygu İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra, bir bölümü Gürcükapı Camii’nde, diğer bölümü de Erzurum Müftülüğü’nde olmak üzere üç yıl Kur’an kursunda öğrenim gördü. Erzurum İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü’nü kazanması nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi. Üniversite öğreniminin ilk yılında Yönetmen Mesut Uçakan’ın yanında çalışmaya başlayan Erzincanlı, Kelebekler Sonsuza Uçar ve Ölümsüz Karanfiller sinema filmlerinde sanat grubunda görev aldı. Özel radyoların yayın hayatına girmesinden kısa bir süre sonra radyoculuk kariyeri başladı. 2000'li yıllarla birlikte şair eserlerini bestelemeye başladı.
23.06.2021Şiirler
Ey dost şiiri - Ümit Yaşar Oğuzcan
Ey dost şiiri - Ümit Yaşar OğuzcanTürk edebiyatının sevilen isimlerinden biri olan Ümit Yaşar Oğuzcan, aşk temalı şiirleri ön plana çıkmıştır. İçinde tutamadığı cümleleri ve melonkoli ruh yapısı onu edebiyat dünyasının en ünlü isimlerinden biri haline getirmiştir.
23.06.2021Şiirler
YKS’de güncel konulara dikkat!
YKS’de güncel konulara dikkat!YKS yaklaşırken adaylar hangi konulardan soru çıkacağını merak ediyor. Türkçe’de cümlede anlam; Matematik’te denklem ve eşitsizlikler; Fizik’te ışık teorileri; Kimya’da organik kimya; Biyoloji’de ise Kovid-19, müsilaj gibi güncel konulardan soru gelebilir
23.06.2021Eğitim
Hocalarını, son yolculuğuna uğurladılar
Hocalarını, son yolculuğuna uğurladılarEge Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü emekli öğretim üyesi ve eski dekanı Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu son yolculuğuna uzun yıllar hizmet ettiği fakültesinden uğurlandı.
22.06.2021Ege
Akustikhane Records’un çalıştığı ilk sanatçı Beliz oldu
Akustikhane Records’un çalıştığı ilk sanatçı Beliz olduTelevizyonda ve dijital platformda yaptığı yayınlarla pek çok ilke imza atan Akustikhane, yeni bir müzik yapım şirketi kurdu. Daha önce hiç duyulmamış müzisyenlerle çalışarak, ilk albümlerini yapmayı amaçlayan Akustikhane Records’un ilk sanatçısı Beliz’in “Hate to Love You” adlı şarkısı dijital müzik platformlarında yayınlandı.
22.06.2021Kültür Sanat
Ayna şiiri - Ümit Yaşar Oğuzcan
Ayna şiiri - Ümit Yaşar OğuzcanTürk edebiyatının sevilen isimlerinden biri olan Ümit Yaşar Oğuzcan, aşk temalı şiirleri ön plana çıkmıştır. İçinde tutamadığı cümleleri ve melankoli ruh yapısı onu edebiyat dünyasının en ünlü isimlerinden biri haline getirmiştir. Ümit Yaşar Oğuzcan, Hüznün şairi olarak bilinmektedir.
22.06.2021Şiirler
Ömer Hayyam şiirleri
Ömer Hayyam şiirleriKendi çağında bilim ve edebiyat dünyasına sağladığı katkılar ile tarihe geçen Ömer Hayyam, aynı zamanda pek çok özel ve anlamlı sözleri günümüze kadar getirdi. Özellikle birbirinden etkili şiirleri aşk ve sevgi ile beraber hayat üzerine çok güzel mesajlar sunmaktadır. Onun yaşanmış olaylar üzerinden ele aldığı birbirinden özlü sözlerini ve şiirlerini, farklı yerlerde amaca uygun olarak kullanabilirsiniz. İşte en güzel Ömer Hayyam şiirlerinden bazıları
22.06.2021Şiirler
Mekkenin fethi şiiri - Dursun Ali Erzincanlı
Mekkenin fethi şiiri - Dursun Ali ErzincanlıDursun Ali Erzincanlı, Abdurraman Şerif Beygu İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra, bir bölümü Gürcükapı Camii’nde, diğer bölümü de Erzurum Müftülüğü’nde olmak üzere üç yıl Kur’an kursunda öğrenim gördü. Erzurum İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arşivcilik Bölümü’nü kazanması nedeniyle ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi. Üniversite öğreniminin ilk yılında Yönetmen Mesut Uçakan’ın yanında çalışmaya başlayan Erzincanlı, Kelebekler Sonsuza Uçar ve Ölümsüz Karanfiller sinema filmlerinde sanat grubunda görev aldı. Özel radyoların yayın hayatına girmesinden kısa bir süre sonra radyoculuk kariyeri başladı. 2000'li yıllarla birlikte şair eserlerini bestelemeye başladı.
22.06.2021Şiirler
Annem yok artık şiiri - Ataol Behramoğlu
Annem yok artık şiiri - Ataol BehramoğluŞiirleriyle birçok şair adayına ilham kaynağı olan Ataol Behramoğlu, kendi şiirlerinin yanı sıra şiir antoloji kitaplarıyla da Türk şairlerinin en güzel şiirlerini bir araya getirerek şiir severlere armağan etmiştir. Şair İlk, orta ve lise eğitiminin ardından meraklısı olduğu Rus edebiyatının da etkisiyle Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmış. Okul yıllarında şiir yazmaya ve üretmeye devam etmiştir. Çeşitli dergilerde ve gazetelerde şiirleri çıkan yazar, üniversiteyi bitirince bir dönem Moskova, Londra ve Paris’te yaşamıştır.. Paris’te yaşadığı dönemde Paris Sorbonne Üniversitesi'nde Rus edebiyatı ve karşılaştırmalı edebiyat konularında çalışmalar yapan yazar yurda döndükten sonrada yazarlık hayatına devam etmiştir.
22.06.2021Şiirler
Bir gün şiiri - Ümit Yaşar Oğuzcan
Bir gün şiiri - Ümit Yaşar OğuzcanTürk edebiyatının sevilen isimlerinden biri olan Ümit Yaşar Oğuzcan, aşk temalı şiirleri ön plana çıkmıştır. İçinde tutamadığı cümleleri ve melankoli ruh yapısı onu edebiyat dünyasının en ünlü isimlerinden biri haline getirmiştir. Ümit Yaşar Oğuzcan, Hüznün şairi olarak bilinmektedir. Ümit yaşar Oğuzcan, Bir gün isimli şiirde hüzün duygusunu özlem ile birleştirerek işlemiştir. Şair, sevdiği insana onu her dakika düşündüğünü anlatmak için günlük hayatta yaşanan olayları sıralamıştır. Yani şair olay, zaman ve mekan fark etmeden sürekli sevdiğinin düşünmektedir.
22.06.2021Şiirler
Hürriyete doğru şiiri - Orhan Veli Kanık
Hürriyete doğru şiiri - Orhan Veli KanıkTürk edebiyatında Garip akımının en büyük temsilcilerinden biri olan Orhan Veli, vezin ve kafiyenin gereksiz olduğunu savunmuş, şiirin diline büyük önem vermiştir. Özellikle halk diline yönelmiş, halkın konuştuğu kelimeleri şiirinde kullanmıştır. Onun en büyük amacı şiiri süsten kurtararak soyut şiir yerine, özüne ulaştığı somut bir şiir yazmıştır.
22.06.2021Şiirler
Çay şiiri - Sezai Karakoç
Çay şiiri - Sezai Karakoçİkinci Yeni şairlerinden olan Sezai Karakoç, şiir anlayışı, hayat görüşü ve din karşısındaki tutumu bakımından topluluğun diğer şairlerinden farklı bir çizgide durur. Yaşam felsefesi İslami temeller üzerine kurulu olan şair, İslami yaşam biçimini diriltme çabası içerisindedir ve şiirlerini de bu eksen etrafında yazmıştır.
22.06.2021Şiirler
Çeviri ödülü Ebru Erbaş’ın
Çeviri ödülü Ebru Erbaş’ınInstitut Français Türkiye’nin nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek için bu yıl başlattığı Fransızca Çeviri Ödülü’nün Mahir Güven’in Fransızca aslından çevirdiği “Ağabey” romanıyla Ebru Erbaş’a verilmesine karar verildi.
22.06.2021Kültür Sanat
Tarihi mirası bile etkiledi
Tarihi mirası bile etkilediÇanakkale Boğazı’na dalan uzmanlar, Birinci Dünya Savaşı batıklarının müsilajdan yoğun etkilendiğini belirlerken boğaz çıkışından itibaren kendi kendini temizleme özelliği olan Saros Körfezi’ne doğru etkinin azaldığını gördü
22.06.2021Gündem
Sena Şener mezun oldu: Konserler ve sınavlar arasında mekik dokudum!
Sena Şener mezun oldu: Konserler ve sınavlar arasında mekik dokudum!Alternatf müziğin sevilen ismi Sena Şener, müzik kariyeri devam ederken okulunu da ihmal etmedi. 22 yaşındaki şarkıcı, mezuniyet sevincini sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı.
21.06.2021Cadde
Anacığım şiiri - Ümit Yaşar Oğuzcan
Anacığım şiiri - Ümit Yaşar OğuzcanTürk edebiyatının sevilen isimlerinden biri olan Ümit Yaşar Oğuzcan, aşk temalı şiirleri ön plana çıkmıştır. İçinde tutamadığı cümleleri ve melankoli ruh yapısı onu edebiyat dünyasının en ünlü isimlerinden biri haline getirmiştir. Ümit Yaşar Oğuzcan, Hüznün şairi olarak bilinmektedir. Anacığım isimli şiirde şair annesine duyduğu sevgiyi dile getirmiştir. Şair, şiiri annesine ve diğer tüm annelere armağan etmiştir.
21.06.2021Şiirler
Rus Avangardı’na Mardin’den bakmak
Rus Avangardı’na Mardin’den bakmakSabancı Müzesi’nde 2018’de düzenlenen “Rus Avangardı” sergisi bu kez Mardin’de ziyarete açıldı. Rus Avangardı’nı Mardin atmosferinde okumak izleyiciler için güzel bir fırsat...
21.06.2021Kültür Sanat
Hadım ağasının zengin kütüphanesi
Hadım ağasının zengin kütüphanesiOsmanlı tarihiçisi Jane Hathaway, Topkapı Sarayı hareminin baş hadım ağalığını yapan ve döneminde efsanevi bir kitap koleksiyoncusu olarak tanınan Beşir Ağa’nın hayatını “Beşir Ağa Osmanlı Hareminin Baş Hadım Ağası” kitabında anlattı
20.06.2021Kültür Sanat
Tuğçe Kandemir kimdir? Tuğçe Kandemir kaç yaşında, nereli?
Tuğçe Kandemir kimdir? Tuğçe Kandemir kaç yaşında, nereli?Kuzeyin Oğlu Volkan Konak programı bu akşam yeni bölümü ile ekranlara geliyor. Tuğçe Kandemir, Kuzeyin Oğlu Volkan Konak programının konukları arasında yer alıyor. Kandemir'in yaşamı ile ilgili bilgiler merak konusu. Peki Tuğçe Kandemir kimdir, kaç yaşında?
18.06.2021Cadde

Benzer Haber Etiketleri

ŞiirEdebiyatÜmit Yaşar OğuzcanbalatDursun Ali Erzincanlı

Edebiyat ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.