Geri Dön
Uzmanpara'ABD ekonomisi güçlü olmaya devam ediyor'

'ABD ekonomisi güçlü olmaya devam ediyor'

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde yaşanan daralmaya rağmen güçlü olmaya devam ettiğini bildirdi. Ancak Yellen enflasyonun çok yüksek olduğunu ve düşürülmesi gerektiğini de vurguladı.

'ABD ekonomisi güçlü olmaya devam ediyor'

Wall Street Journal tarafından Londra'da düzenlenen CEO Konseyi Zirvesi'ne katılan Yellen, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çok yüksek seviyedeki enflasyonu aşağı çekme mücadelesini ekonomide yumuşak bir iniş ile başarması için "becerikli" ve "aynı zamanda şanslı" olması gerektiğini de söyledi. 

Haberin Devamı

Ukrayna'da devam eden savaşın Avrupa'ya ekonomik hasar verebileceğini belirten Yellen, bunun ABD'ye yayılan etkilerinin olabileceğini de ifade etti.  

Bununla birlikte ABD'nin diğer ülkelerden daha iyi performans göstermekte olduğuna da dikkat çeken Yellen, "Kredi kalitesi mükemmel olmaya devam ediyor ve bankalar iyi sermayelendirilmiş durumda" dedi. 

Avrupa Birliği'nin (AB) Rus petrolüne ambargo planının enerji fiyatlarını yukarı çekebileceğini de savunan Yellen, Avrupa'da daha yavaş büyüme ve daralma görülebileceğini de vurguladı.