Geri Dön
Uzmanpara ABD'de sondaj kule sayısında artış sürdü

ABD'de sondaj kule sayısında artış sürdü

ABD'de enerji şirketlerinin faaliyette bulunan petrol ve doğal gaz sondaj kule sayısında üst üste üçüncü haftada da artış yaşandı.

ABD'de sondaj kule sayısında artış sürdü

Baker Hughes tarafından paylaşılan rapora göre 1 Aralık ile sona eren bir haftalık dönemde ülkede petrol ve doğal gaz toplam sondaj kule sayısı 3 adet artışla 625 adede çıktı.

Haberin Devamı

Sondaj kuleleri geçen yılın aynı dönemine göre 159 adet daha aşağıda bulunuyor.

Petrol sondaj kule sayısı 5 adet artışla 505 adet olarak açıklandı. Doğal gaz sondaj kule sayısı 1 adet düşüşle 116 adet, iki ürün için de ortak çalışma yapan sondaj kuleleri 1 adet düşüşle 4 adet seviyesine indi.

Petrol üretimi için geleceğe yönelik öngörüleri belirleyen sondaj kulelerinin 603 adedi karada, 21 adedi açık sularda, 1 adedi ise iç sularda yer aldı. Önceki haftaya göre sondaj kule sayısı karada 3 adet artarken, açık sularda ve iç sularda değişmedi.

En büyük petrol üretim merkezi olan Teksas'ta kule sayısı 3 adet artışla 306 adet olurken, diğer büyük merkezlerden New Mexico'da değişmeyerek 106 adet olarak kaldı.

Haberin Devamı

Teksas ve New Mexico üretim merkezlerini de içine alan en büyük enerji havzası olan Permian bölgesinde kule sayısı 3 adet artışla 314 adet seviyesine çıktı.

KANADA VE MEKSİKA KÖRFEZİ

Aynı hafta Kanada'da sondaj kule sayısı 5 adet düşüşle 192 adet oldu. Ülkede petrol kule sayısı 2 adet düşüşle 122 adet, doğal gaz kule sayısı 3 adet düşüşle 70 adet seviyesine geriledi.

Meksika Körfezi'nde sondaj kule sayısı değişmeyerek 19 adet olurken, Kuzey Amerika'nın tamamında 2 adet azalarak 817 adede indi.