Geri Dön
UzmanparaABD'de tüketici güveni yükseldi

ABD'de tüketici güveni yükseldi

ABD'de Conference Board Tüketici Güven Endeksi, martta aylık 19,3 puan artışla 109,7 seviyesine çıkarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının en yoğun hissedilmeye başlandığı Mart 2020'den bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD'de tüketici güveni yükseldi

Conference Board, Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen tüketici güven endeksine ilişkin mart ayı verilerini açıkladı.

Buna göre, tüketici güven endeksi, martta geçen aya kıyasla 19,3 puan artarak 109,7'ye yükseldi. Bu dönemde piyasa beklentilerini geride bırakan tüketici güveninin 96,9 değerini alması tahmin ediliyordu. Martta 1 yılın en yüksek seviyesine çıkan tüketici güveni, şubatta ise 90,4 değerini almıştı.

Amerikalı tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi, martta 20,4 puan artışla 110 seviyesine çıktı.

Geleceğe yönelik kısa dönemli değerlendirmeleri yansıtan beklentiler endeksi ise aynı dönemde 18,7 puan artarak 109,6 değerine yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Conference Board'un Ekonomik Göstergeler Kıdemli Direktörü Lynn Franco, tüketici güveninin Kovid-19 salgınının başladığı Mart 2020'den bu yana en yüksek seviyeye çıktığına işaret etti.

Tüketicilerin mevcut koşullara ve kısa vadeli görünüme ilişkin değerlendirmelerinin önemli ölçüde iyileştiğini belirten Franco, bunun ekonomik büyümenin önümüzdeki aylarda daha da güçleneceğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Franco, "Bununla birlikte, kısa vadede enflasyon endişeleri, büyük olasılıkla yükselen fiyatlar nedeniyle arttı ve önümüzdeki aylarda harcama eğilimini azaltabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Trabzon'da inanılmaz an! Okan Kocuk damga vurdu
Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt
Fenerbahçe-Altay: 2-1
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
EYT için çalışma başlatıldı! İşte masadaki formül
Bu belirtilere dikkat! Tüm semptomlar açıklandı
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Haftalardır her gece kabusu yaşıyorlar! Gizemli sesin sırrı...
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
İki ay önce anne olmuştu! Kızı Mercan'la ilk paylaşım
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
Sosyal medya bunu konuşuyor! İşte Simpsonlar'ın 2022 kehaneti