Geri Dön
UzmanparaAltın fiyatlarında son durum ne?

Altın fiyatlarında son durum ne?

Son dönemde altın fiyatlarında enflasyonun küresel bazda tırmanışa geçmesiyle birlikte toparlanma hızlandı. Genel fiyat artışından korunmak isteyen yatırımcılar güvenli liman altına yönelirken, bu durum talebin yükselmesine neden oluyor. Öte yandan yarın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantısı gerçekleştirilecek. Buradan çıkacak kararlar altında yönü belirleyecek. İşte detaylar…

Altın fiyatlarında son durum ne?

Küresel çapta artan enflasyonist eğilim merkez bankalarını sıkı para politikaları uygulamaya zorluyor. Özellikle pandeminin yol açtığı olumsuz ekonomik koşullar doğrultusunda merkez bankaları genişlemeci para politikaları izleyerek piyasaları fonlamıştı.

Merkez bankalarının güvercin tutumuyla birlikte küresel çapta enflasyonist eğilim tırmanışa geçti. Bunun üzerine bir de tedarik zincirindeki sıkıntılar ve arz kısıntıları eklenince doğal gaz ve petrol fiyatları yükseldi. Fosil yakıtlarda dışa bağımlı olan ülkelerde enerji maliyetlerinin artması enflasyonu körüklüyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyon ise 13 yılın zirvesinde bulunurken, Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden Almanya’da enflasyon 28 yılın en yükseğine çıktı. Gıda fiyatları ve enerji maliyetlerindeki artışlar genel fiyat seviyesini etkiliyor.

ALTIN YATIRIMCILARI FED KARARINI BEKLİYOR

Öte yandan yarın Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı gerçekleştirilecek. Fed’in faiz oranları ve varlık alımlarına ilişkin kararı merakla takip edilecek.

Fed’in faiz oranlarında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, varlık alımlarına ilişkin vereceği karar ise önemle takip edilecek. Bir önceki toplantıda varlık alım programında azaltıma kasım ayında başlanabileceği belirtilmişti.

Fed varlık alım programında azaltıma kasım veya aralık ayında başlarsa bu durumda faizsiz bir varlık olan altın fiyatlarında baskı oluşabilir. Ancak enflasyonist eğilimin yükselmesi ve büyüme endişeleri güvenli liman olan altını desteklemeye devam ediyor.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

ONS ALTIN KRİTİK EŞİĞİN ALTINDA

Geçtiğimiz hafta 1800 dolar kritik direnç seviyesini kıran ons altın, gerileme kaydederek 1783 dolardan kapanmıştı.

Bu hafta genel olarak 1800 doların altında hareket eden ons altın, Fed toplantısı öncesi yatay bir seyir izleyerek 1795 dolardan işlem görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1790 dolar, en yüksek ise 1797 dolar seviyeleri görüldü.

GRAM ALTIN YÜKSELİYOR

Haftanın ilk işlem gününe 548 liradan başlayan gram altın, primli bir seyir izleyerek 549 liradan kapandı.

Bugün ise 549 liradan açılan gram altın, önceki kapanış seviyesine göre yüzde 0.62 oranında primle 550.2 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 545 lira, en yüksek ise 551 lira seviyeleri görüldü.

Meteoroloji'den yurt geneli için uyarılar! Kuvvetli olacak
'Utanç verici' şakalar istifa getirdi! 'Hayatım boyunca pişmanlık duyacağım'
Görüşmede yüzler gülüyordu ama...  Zehir zemberek açıklama
Teröristlerle kol kola! Skandal fotoğraflar
Günah evi! Fotoğraflar ortaya çıktı...
Sadakatsiz'de Aras ve Asya'ya davetsiz misafir şoku! 'En mutlu anların katilleri'
İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması: Şaşırıyoruz!
Hakan Ünsal klasik otomobiliyle köpeğe çarptı
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Fenerbahçe'den transfer hamlesi! Pereira istedi
Ambargo kapıda! Dünya çalkalandı
Avrupa Ligi'nde G.Saray'dan müthiş başarı!
Aleyna Tilki'den Gülşen'e destek! 'Çok ayıp yaptığınız'
30 milyar dolarlık anlaşma!
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.