Geri Dön
UzmanparaAvrupa'ya doğal gaz için 'LNG önerisi'

Avrupa'ya doğal gaz için 'LNG önerisi'

İsviçre merkezli enerji şirketi Axpo'nun LNG Bölümü Başkanı Antonio Canseco, doğal gaz tedarikinde tek kaynağa bağımlılığın Avrupa'nın en büyük problemlerinden biri olduğunu belirterek, "Avrupa buna karşın çözüm olarak sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) yönelmeli. Rusya'ya olan bu bağımlılığı azaltmakta LNG'nin önemi artacak." dedi.

Avrupa'ya doğal gaz için 'LNG önerisi'

Canseco, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen Flame Enerji ve Doğal Gaz Konferansı'nda, Avrupa'da yaşanan gaz krizini değerlendirdi.

Avrupa'nın gaz sektöründe tek kaynağa bağımlı olmasının önemli bir problem oluşturduğunu dile getiren Canseco, "Rusya'ya olan bağımlılık büyük bir problem. Şu an sadece tek bir tedarikçiye bağlı olmanın sonuçlarını yaşıyoruz. Bu yaşananlardan alınacak bir ders olmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Canseco, Avrupa'nın, enerji arz güvenliği sıkıntısını çözmek için sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) yönelmesi gerektiğini vurgulayarak, "Rusya'ya olan bu bağımlılığı azaltmakta LNG'nin önemi artacak. Yenilenebilir enerji ve enerji geçişinden bahsediyoruz ancak buna hazır olmadığımız ortaya çıktı. Belli bir süre daha doğal gaz kullanacağımız ortada." diye konuştu.

Oxford Enerji Enstitüsü Gaz Araştırma Bölümü Başkanı David Ledesma da Avrupa ve küresel doğal gaz piyasalarında yaşananın bir fiyat krizi olduğunu belirterek, "Önümüzdeki 4 ay özellikle çok önemli, bunun bir kriz olduğu inkar edilmemeli." ifadesini kullandı.

Son dönemde piyasalarda fiyatların ciddi düzeyde arttığını anımsatan Ledesma, buna karşın yenilenebilir enerji ve LNG gibi alternatiflerin gündeme geldiğini söyledi.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
İran'da korkutan ses! Nedenini canlı yayında açıkladı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
NASA anbean yayınladı! Bu yıl son kez gerçekleşti
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım