Geri Dön
UzmanparaAvustralya'da enflasyon beklentileri aştı

Avustralya'da enflasyon beklentileri aştı

Avustralya'da 2022 yılı üçüncü çeyrek döneminde tüketici fiyatları piyasa tahminlerinin oldukça üzerinde artış gösterdi ve Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) faiz oranını beklenenden daha fazla artırması endişelerine yol açtı.

Avustralya'da enflasyon beklentileri aştı

Avustralya İstatistik Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre üçüncü çeyrekte tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,3 yukarı geldi. Bu, ikinci çeyrekte görülen yüzde 6,1 ve piyasa tahmini olan yüzde 7'nin oldukça üzerinde bir rakam oldu.

Haberin Devamı

Böylece 1990 yılından bu yana fiyatlarda en hızlı artış kaydedildi.

RBA en son piyasaların 50 baz puan artış beklentisine karşılık 25 baz puan yükseliş yapmıştı. Açıklanan enflasyon rakamlarının ardından gelecek hafta yapılacak toplantıda faiz artışının yeniden 50 baz puana çıkabileceği belirtiliyor.

Enflasyon bir önceki döneme göre ise piyasa tahmini olan yüzde 1,6'nın üzerinde yüzde 1,8 artış gösterdi.

Medyan ortalama tüketici fiyatları dönemsel yüzde 1,4, yıllık yüzde 5 yukarı geldi. Analistlerin beklentisi dönemsel yüzde 1,5, yıllık yüzde 4,8 artış olacağı yönündeydi.

Enflasyonda yükselişe en önemli katkı yükselen yeni konut maliyetleri oldu. Daha yüksek işçilik maliyetlerine yol açan konut inşaat sektöründeki iş gücü kıtlığı yeni inşaat sektöründeki fiyat artışına katkıda bulundu.

Haberin Devamı

Elektrik fiyatları eyalet hükümetlerinin maliyetin bir bölümünü üstlenmesiyle dönemsel bazda yüzde 3,2 arttı.