Geri Dön
UzmanparaBiden altyapı paketini haftaya imzalayacak

Biden altyapı paketini haftaya imzalayacak

ABD Başkanı Joe Biden, Demokratlar arasında aylar süren görüşmelerin ardından dün gece Temsilciler Meclisi'nde onaylanan 1 trilyon dolarlık altyapı paketini gelecek hafta Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyelerinin katılımıyla imzalayacağını duyurdu.

Biden altyapı paketini haftaya imzalayacak

Biden, ağustosta Senato'dan, dün gece de Temsilciler Meclisi'nden geçen altyapı paketine ilişkin Beyaz Saray'da konuşma yaptı.

Söz konusu paketin geçmesinin "muazzam bir an" olduğunu belirten Biden, bu paketle özellikle Kovid-19 döneminde insanların nefes alacağını ve milyonlarca iş alanı oluşturulacağını vurguladı.

Biden, söz konusu tasarıyı gelecek hafta içi onaylayacağını belirterek, "Bu paketi imzalarken, bu paket üzerinde uzun süre kafa patlatan Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyelerinin de bize katılmasını istiyorum." ifadesini kullandı.

Virginia'daki valilik seçimlerini Cumhuriyetçilerin kazanmasıyla halkın mesajının ne olduğunun sorulması üzerine Biden "Halk bizden onlara bir şey vermemizi istiyor. Herkesin susup çalışmasını istiyor. Bu tasarıyı geçirerek biz de onlara bir şey veriyoruz." dedi.

Biden, söz konusu tasarıya herkesin destek vermesini beklemediğini dile getirerek, "Herkesin sorununu çözen bir tasarı hiçbir zaman var olmamıştır." diye konuştu.

Yeni altyapı yatırımlarına 550 milyar dolarlık kaynak ayrılıyor

Altyapı paketi kapsamında 8 yıl içinde yaklaşık 1 trilyon dolarlık harcama yapılması planlanıyor.

Yeni altyapı yatırımları için 550 milyar dolarlık kaynağın ayrıldığı pakette, ulaşım kalemindeki en çok bütçenin 110 milyar dolar ile yol ve köprü projelerine aktarılması öngörülüyor.

Paketle elektrik şebekeleri için 73 milyar dolar, demir yolları için 66 milyar dolar, geniş bant internet erişiminin genişletilmesi için 65 milyar dolar, su altyapısı için 55 milyar dolar, çevresel projeler için 50 milyar dolar, toplu taşıma için 39 milyar dolar ve havalimanı projeleri için 25 milyar dolarlık kaynak ayrılıyor.

Bazı ekonomistler, altyapı paketinin uzun vadede üretkenliği ve ekonomik büyümeyi artırabileceğini belirtirken, Kongre Bütçe Ofisi söz konusu paketin federal bütçe açığını 10 yılda 256 milyar dolar artıracağını tahmin ediyor.

DSÖ uyardı, uzmanlar 'daha bulaşıcı' dedi! Dünyayı sarsan 'süper mutant' masaya yatırıldı
'Beni vuracaklar' mesajı attı, 1 ay sonra öldürüldü
'Reisi ara' ısrarına dayanamadı! Erdoğan'dan İstanbul talimatı
Pazarlıksız satış dönemi! 'Bugünden yarına 40 bin lira değişiyor'
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
'Yargı'nın Eren Komiser'i Uğur Aslan türkü söyledi! Sosyal medyada gündem oldu
25 yıllık hasret bitti! Türkiye'ye geldiler
Yeni transfere olay sözler: Şu an iş yapmıyor
Genç kız böyle direndi! ‘Öldürecekler beni çantalarımı almadan...’
Kan donduran cinayet! Babasını sırtından bıçakladı
Galatasaray-Altay maçında çok tartışılan penaltı pozisyonu!
'Serdar Ortaç'ın kumar tutkusu ailemize çok zarar verdi!'
AVM savaş alanına döndü! Masa ve sandalyeler havada uçtu
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım