Geri Dön
UzmanparaBir günde 14 milyar dolar kaybetti

Bir günde 14 milyar dolar kaybetti

Tesla ve SpaceX'in patronu Elon Musk, bir hafta içinde dünyanın en zengin kişisi unvanını kaybederek Forbes Zenginler Listesi'nde yeniden ikinciliğe düştü.

Bir günde 14 milyar dolar kaybetti

Musk, geçen hafta Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'u geçerek dünyanın en zengini olmuştu. Ancak pazartesi günü Tesla hisseleri yaklaşık yüzde 8 değer kaybedince, Musk'ın serveti bir günde yaklaşık 14 milyar dolar azaldı ve 176,2 milyar dolara geriledi.

Haberin Devamı

Forbes'ın gerçek zamanlı milyarderler listesinde Musk bugün itibarıyla, 182,1 milyar dolar serveti olan Bezos'un 6 milyar dolar gerisinde.

Pazartesi günü Amazon'un hisseleri de yüzde 2'den fazla değer kaybetti ve Bezos'un serveti de 3,6 milyar dolar azaldı.

Tesla hisselerinin değeri 2020'de yüzde 720 arttı

Marttan bu yana Tesla hisselerinin hızla değer kazanmasıyla Musk'ın serveti 150 milyar dolar arttı. Mart 2020'de Musk'ın serveti 24,6 milyar dolardı.

2020'de Tesla hisselerinin değerindeki artış yüzde 720'yi aştı. 2021'in ilk haftasındaki artış ise yüzde 12.

Şu anda dünyanın en değerli otomotiv şirketi olan Tesla 2020'de sadece 500 bin araç üretti.

Bunun, küresel otomotiv devleri GM ve Toyota'nın üretiminin yanında çok düşük bir miktar olduğuna dikkat çekiliyor.

Haberin Devamı

İkinciliğe gerilemesine rağmen, Musk'ın serveti, Forbes'ın listesinde üçüncü sırada yer alan Fransız lüks ürünler üreticisi LVMH'nin CEO'su, Avrupa'nın en zengin kişisi olan Bernard Arnault'unkinden yaklaşık 23 milyar dolar daha fazla.

Listede dördüncü sırada Microsoft'un patronu Bill Gates (121,4 milyar dolar) beşinci sırada da Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg (94 milyar dolar) bulunuyor.