Geri Dön
UzmanparaBitcoin, 1 ayın dibini gördü

Bitcoin, 1 ayın dibini gördü

Kripto para piyasasında kan kaybı kaldığı yerden devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda 48 bin doların üzerini gören Bitcoin düşüşe geçerek yatırımcıları tedirgin etmişti. Bitcoin bugün kritik seviyenin altına sarktı. Peki dijital varlıklar neden düşüyor? Uzman isim konuyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar...

Bitcoin, 1 ayın dibini gördü

Geçtiğimiz haftalarda 48 bin doları aşarak 2022 yılının en yüksek değerine ulaşan Bitcoin bu seviyeyi gördükten sonra yönünü aşağı çevirmişti. Lider kripto para birimi bugün büyük bir kayıp yaşayarak yatırımcısını tedirgin etti. 

BITCOIN’DE SERT KAYIP 

Bitcoin bugün 38 bin 536 dolara gerileyerek son 1 ayın en düşük seviyesini gördü. Bitcoin şu dakikalarda 39 bin 380 dolar civarında hareket ediyor. Bu gelişmeyle birlikte Bitcoin, 40 bin dolar olan kritik seviyenin altına sarktı. 

BITCOIN’DE FED DÜŞÜŞÜ 

28 Mart’ta 48 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) mayıs ayında gerçekleştirilecek olan toplantıda politika faizini 50 baz puan artırabileceğine yönelik mesajların verilmesinin etkisiyle yönünü aşağı çevirdi. 

Fed cephesinden gelen sıkı para politikasına yönelik açıklamalar doların küresel çapta güç kazanmasına neden olurken, kripto para birimleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Dolar endeksi 100 seviyesinin üzerine çıkarak son 2 yılın en yükseğine ulaştı. 

Fed en son gerçekleştirilen toplantıda politika faizini 3 yıl sonra ilk kez artırmıştı. Ayrıca Fed bilançosunu aylık bazda 95 milyar dolar küçültecek. Böylelikle Fed, 9 trilyon dolar toplam büyüklüğü olan bilançosunu yıllık bazda 1 trilyon dolar azaltacak. 

REKOR ENFLASYON FED’İ ZORLUYOR 

ABD’de enflasyonun 41 yılın zirvesine çıkmasının etkisiyle genel fiyat düzeyinde görülen bozulmaya karşı Fed’in sıkı para politikası uyguladığı görülüyor. Fed enflasyonu dizginleyebilmek için faiz oranlarında artışa gidiyor. 

Fed’in faiz oranlarında artışa gitmesi kripto para gibi riskli varlıklar üzerinde satış baskısına yol açıyor. Dijital varlıklardaki geri çekilmede Fed önemli bir role sahip. 

ETHEREUM, 3 BİN DOLARIN ALTINA SARKTI 

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık olan Ethereum bugün 3 bin dolar pivot seviyenin altına sarktı. Lider altcoin 2 bin 883 dolara geri çekildikten sonra şu dakikalarda 2 bin 932 dolardan işlem görüyor. 

KRİPTO PARALARIN GENELİ KIRMIZIYA BÜRÜNDÜ 

Bitcoin ve Ethereum’da görülen sert satışların etkisiyle birlikte kripto para birimlerinin toplam sermaye değeri bugün yüzde 0.84 oranında düşüşle 1.79 trilyon dolar seviyesinde hareket ediyor. 

Kripto paralarda görülen düşüşle ilgili CNN Türk'te değerlendirmelerde bulunan Kripto Teknik Kurucusu Oytun Es şu ifadeleri kullandı:

"Biz kripto paralar krizden besleniyor diyoruz. Savaşın sonucuna ilişkin bir değerlendirme yapmak için ben erken olduğunu düşünüyorum. Şu an Bitcoin’de düşüş trendi söz konusu. Her düşüş net bir sebebe göre olmuyor. Bitcoin’de geri çekilme kesinlikle şudur diyebileceğimiz bir şey yok.  

'KRİPTO PARALARDA SATIŞ BASKISI OLABİLİR'

ABD’de enflasyon verilerinin giderek yükseliyor olması ve Fed tarafından beklenen sert faiz artışı önlemleri sebep olarak sayılabilir. Yine ABD tarafında vergi beyan ve ödemeleri için son günler. Kripto paralarda satış baskısı olabilir.  

'DÜŞÜŞLER SUNİ OLARAK YARATILDI'

Ben, Bitcoin ve kripto paralardaki son düşüşlerin suni olarak yaratıldığını ve fiyatın baskılandığını düşünüyorum. Dünyada yüksek enflasyon gerçeği var. ABD’de yüzde 8.5 ile 41 yılın en yüksek enflasyonundan bahsediyoruz. Bütün dünyada da süreç aynı şekilde ilerliyor. Fed faiz artışlarıyla bunu dengelemeye çalışıyor. 

Faiz artışları, şirketlerin ve insanların kendilerini zor finanse etmeleri demektir. Bunun da bir sınırı olacaktır. 2 hanelere hızlı koşan bir enflasyon var. Fed faizleri 2 haneye çekecek mi? Tabi ki bu mümkün değil. O yüzden reelde eksi getiri devam edecek bu da başta kripto paralar olmak üzere sınırlı varlıklara olan talebi artıracaktır. 

'BITCOIN TARİHİNDE İLK KEZ GLOBAL ÖLÇEKTE SAVAŞI TEST EDİYOR' 

Şu an gidişat olumsuz diyebiliriz. Bitcoin tarihinde ilk kez bu kadar global ölçekte bir savaşı test ediyor.  

Pandemi sürecinde de biz kripto paralara bu sürecin olumlu yansıyacağını söylüyorduk. Pandemi sürecinden sonra Bitcoin yüzde 50’lik sert düşüş gösterdi. 7 bin dolarlardan bir gecede 3 bin 500 dolarlara gerileyen grafik gördük. O dönemde Bitcoin, 3 bin 500 dolarlardan 69 bin dolarla tüm zamanların zirvesine koşmuş oldu. 

Savaş süreci umarım devam etmez. Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz sürerse, ben uzun vadede Bitcoin ve kripto paralara yukarı yönlü sert hareketler yaptırabileceğini düşünüyorum."