Geri Dön
UzmanparaBitcoin ATM’sinde güvenlik açığı

Bitcoin ATM’sinde güvenlik açığı

Geleceğin parası olarak adlandırılan dijital varlıklara yönelik ilgi giderek artarken, dünyada pek çok Bitcoin ATM’si kuruldu. Yatırımcıların ellerinde tuttuğu itibari para birimlerini Bitcoin’e çevirebilmeleri açısından hayati önem taşıyan ATM’lere yönelik kritik bir güvenlik sorunu ortaya çıktı. Piyasanın en büyük ikinci üreticisi konumunda bulunan bir şirketin ATM modelinde güvenlik açığı tespit edildi. Eğer sorun düzelmezse Bitcoin ATM’lerinde işlem yapan kişileri büyük bir tehdit bekliyor olacak. İşte detaylar…

Bitcoin ATM’sinde güvenlik açığı

Son günlerde tüm dünyada giderek popülerleşen kripto paralara ilişkin çarpıcı gelişmeler gelmeye devam ediyor. Özellikle son yıllarda insanlar tarafından bilinirliğini giderek artıran kripto paralara yönelik başta devletler olmak üzere düzenleyici kurumlarca önemli adımlar atılıyor.

Pandemi döneminde küresel çapta artan enflasyon tehdidinden korunmak isteyen yatırımcılar birikimlerini daha çok kripto para piyasasına kaydırmaya başladılar. Böylelikle yatırımcılar döviz, emtia ve borsa piyasaları yerine kripto para borsalarında işlem yapmaya başladılar.

Dijital varlıklara yönelik rağbet arttıkça dünya genelinde artan talebi karşılayabilmek için kurulan kripto para ATM’leri de hızla yükseldi.

BITCOIN ATM’SİNDE GÜVENLİK AÇIĞI ŞOKU!

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük 5’inci kripto para borsası olan ABD merkezli Kraken’in güvenlik ekibi tarafından çok önemli bir sorun tespit edildi.

Kraken güvenlik ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre, Bitcoin ATM üreticisi General Bytes’ın bazı ATM’lerinde güvenlik açığı tespit edildi.

Küresel pazarın yüzde 22.7’sine sahip olan dünyanın en büyük ikinci Bitcoin ATM üreticisi konumunda bulunan General Bytes’ın sadece tek bir modelinde güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı.

BATMtwo (GBBATM2) isimli Bitcoin ATM modelinin Android işletim sistemi, yönetim sistemi ve kasası dahil olmak üzere pek çok güvenlik açığının bulunduğu açıklandı.

Kraken güvenlik ekibi tarafından yapılan açıklamada, çok sayıda ATM’nin varsayılan yönetici QR koduyla yapılandırıldığını ve bu QR koduna sahip herkesin ATM’ye giderek büyük bir tehlikeye yol açtığı belirtildi. ATM yönetim sistemindeki kritik güvenlik açıklarının yanı sıra güvenli önyükleme mekanizmalarının da bulunmadığı tespit edildi.

Daha önce 20 Nisan tarihinde General Bytes’a uyarı yapıldığını hatırlatan Kraken güvenlik ekibi, “Sorunla ilgili yama yayınladılar ve müşterilerini uyardılar, ancak bazı sorunların tam düzeltmeleri hala donanım revizyonları gerektirebilir” şeklinde açıklama yaptı.

Bitcoin ATM’sinde güvenlik açığı

EL SALVADOR BITCOIN ATM SAYISINI ARTIRDI

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’un attığı adımlar dünya çapında büyük rağbet görmüştü. El Salvador tarafından desteklenen Bitcoin, itibari para birimi yerine geçerek ülke genelinde yasal para olarak kullanıma geçmişti.

Ülke genelinde vatandaşların Bitcoin’e erişimini kolaylaştırmak için ise yüzlerce Bitcoin ATM’si kurulmuştu.

MADENCİLİK TESİSİ PİYASADA BÜYÜK SES GETİRDİ

Ayrıca El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım kripto para piyasasında büyük heyecan yarattı. Bukele, kripto para madenciliğine yönelik bir tesisin görüntülerini paylaşırken, üretimin volkanik enerjiden karşılanacağını tüm dünyaya duyurdu.

Yoğun kar yağışı hız kazandı! Ulaşıma kapatıldı
1 milyon kişi karantinada! En kötü senaryoyu açıkladılar
Birçok ilde 'idari izin' kararları! Peş peşe açıklandı
İmamoğlu'nun balıkçıdaki fotoğrafına sert tepki: İnsan biraz utanır
Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
Yaptığı montaj hayatına mal oldu! Öldüren paylaşım
Eski aşıklar birbirine girdi! Survivor’da Barış ve Nisa arasında gerginlik
Dünya devinden Türkiye hamlesi! 10 şehirde kurulacak, iş ilanları açıldı...
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Emre Belözoğlu'ndan bomba transfer! Visca'nın yerine...
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!