Geri Dön
Uzmanpara Bitcoin kritik seviyenin üzerinde tutunuyor

Bitcoin kritik seviyenin üzerinde tutunuyor

Kripto para piyasasında yukarı yönlü fiyat hareketleri görülmeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün kritik seviye olan 40 bin doların üzerinde seyreden Bitcoin yükseliş kaydederek 42 bin 325 dolara ulaştı. Ethereum ise yüzde 4’ün üzerinde prim yaptı. Peki yükselişi tetikleyen sebep ne? İşte detaylar...

Bitcoin kritik seviyenin üzerinde tutunuyor

Kripto para piyasasında gözler bu hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararındaydı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0.25-0.50 aralığına çekti. Fed’in faiz kararıyla birlikte çarşamba günü Bitcoin yüzde 4’ün üzerinde değer kazanmıştı. 

Haberin Devamı

25 baz puanlık bir faiz artışı piyasalarda zaten fiyatlanırken, yatırımcılar bu yıl içerisinde yapılacak faiz artışlarının Bitcoin’e zarar vermeyeceğini düşünüyor. Fed’in açıklamalarının ardından kripto para piyasası rahat bir nefes almış oldu. 

BITCOIN, 42 BİN DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI 

Geçtiğimiz gün 40 bin dolar civarında hareket eden Bitcoin, 42 bin 325 dolar seviyesine kadar yükseldi ve günü yüzde 2’nin üzerinde kazançla tamamladı. Bitcoin bugün ise 41 bin 850 dolardan işlem görüyor. 

ABD borsalarının açılmasıyla birlikte geçtiğimiz gün Bitcoin’de yükseliş hızlandı. S&P 500 endeksi yüzde 1.17, Dow Jones endeksi yüzde 0.80, Nasdaq endeksi yüzde 2.05 oranında değer kazandı. 

ABD borsalarında teknoloji hisselerinin yer aldığı Nasdaq endeksi ile Bitcoin arasındaki pozitif korelasyon yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Nasdaq endeksindeki primli seyir geçtiğimiz gün Bitcoin’deki yükseliş hareketini destekledi. 

Haberin Devamı

ETHEREUM YÜZDE 4’ÜN ÜZERİNDE PRİMLENDİ 

Bitcoin’in ardından en yüksek hacimli ikinci dijital varlık Ethereum ise geçtiğimiz gün 2 bin 984 dolara kadar yükseldi ve günü yüzde 4’ün üzerinde değer kazancıyla tamamladı. Ethereum bugün 2 bin 970 dolardan işlem görüyor. 

KRİPTO PARALAR NEDEN YÜKSELİYOR? 

Rusya ile Ukrayna arasında gerçekleşen müzakereler kripto para piyasasının yükselmesinde etkili oluyor. Son zamanlarda müzakerelerden somut bir sonuç çıkmasa da Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin durma noktasına gelmesi jeopolitik risk algısının hafiflemesine yol açtı. Bu gelişmeyle birlikte kripto paralar gibi riskli varlıklar yükselişe geçti. 

Öte yandan savaşın etkileri emtia ve enerji fiyatlarının sert yükselmesine neden oldu. Bu durum küresel çapta enflasyonu körüklerken, ABD’de tüketici fiyatları 40 yılın zirvesindeki yerini korudu. Fed’in artan enflasyonist eğilim karşısında politika faizini 50 baz puan değil de 25 baz puan yükseltmesi kripto paralardaki yükselişi destekledi.