Geri Dön
Uzmanpara BoJ enflasyona odaklanacak

BoJ enflasyona odaklanacak

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) bir sonraki faiz artırımının zamanlamasına ilişkin spekülasyonlar sürerken, bankanın politika yapıcıları perşembe günü başlayacak iki günlük toplantılarında hızla zayıflayan yenin enflasyon üzerindeki etkilerine odaklanacak.

BoJ enflasyona odaklanacak

Bu toplantı, bankanın Mart ayında 17 yıl sonra ilk kez faiz oranlarını artırarak negatif faiz politikasına son vermesinden bu yana ilk politika kurulu toplantısı olacak. BoJ ayrıca 10 yıllık Japon devlet tahvillerinin getirilerini sıfır civarında tutmayı amaçlayan getiri eğrisi kontrolünü de sona erdirdi.

Haberin Devamı

Nikkei'nin haberine göre BoJ, yenin son dönemde yaşadığı değer kaybının baskısı altında kalmaya devam ediyor. Salı günü itibarıyla para birimi dolar karşısında Mart ayındaki politika kurulu toplantısı sırasındaki seviyesinden yaklaşık 5 puan zayıflamıştı.

Döviz kuru geçtiğimiz yıl içinde dolar karşısında 20 yen dalgalandı.

Yine de piyasa gözlemcilerinin çoğu BoJ'un önümüzdeki toplantıda politikasını daha fazla değiştirmesini beklemiyor.

QUICK tarafından 15 Nisan'da yayınlanan aylık bir ankette katılımcıların %22'si bir sonraki faiz artışının Ekim ayında yapılacağını tahmin ederken, bunu %18 ile Eylül ayı takip etti. Sadece %2'si Nisan ayında yeni bir faiz artırımı öngördü.

BoJ, ilave artışların zamanlamasını değerlendirirken çekirdek enflasyonu yakından izliyor. Daha fazla ince ayar yapmak için acele etmek yerine küçük işletmelerin ücretlerini artırma ve artan maliyetleri müşterilere aktarma hareketlerini dikkatle izlemeyi amaçlıyor.

Haberin Devamı

Bir BoJ kaynağı, "Ücret ve fiyat artışı arasındaki döngünün güçlendiğini teyit etmek istiyoruz" dedi.

BoJ Başkanı Kazuo Ueda salı günü milletvekillerine yaptığı açıklamada enflasyonun "%2'nin biraz altında" olduğunu söyleyerek, şu anda daha fazla faiz artırımı konusunda çekincelerini dile getirdi.