Geri Dön
Uzmanpara Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 5 günlük aranın ardından güne yüzde 5,86 oranında artışla 4.769 puandan başladı.

Borsa güne yükselişle başladı

Deprem nedeniyle oluşan kayıpların artması sebebiyle 5 iş günü kapatılan borsa alınan tedbirlerle bugün açıldı. BIST 100 Endeksi yüzde 5,86 kazançla güne 4.769 puandan başladı.

Haberin Devamı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 9,74 değer kazanarak 4.944 puana yükseldi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Borsa İstanbul'da yaşanan yüksek volatilite sonrasında küçük yatırımcının da korunması amacıyla depremin üçüncü günü 5 iş günü boyunca kapatılmıştı.

SPK GERİ ALIMLARDA GENEL KURUL ŞARTINI KALDIRDI

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) dün bir dizi tedbir açıkladı. SPK payları borsada işlem gören halka açık ortaklıkların, genel kurul kararı aranmaksızın yönetim kurulu kararı ile geri alım programı başlatabileceğine karar verdi. Ayrıca Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin hisse geri alımlarında ve dağıtılmış kar paylarında vergi tevkifatı oranları sıfırlandı.

Haberin Devamı

BORSA İSTANBUL’DAN BİR DİZİ TEDBİR

Borsa İstanbul piyasaların açılışı ile birlikte piyasa işleyiş esaslarında yapılacak değişiklikleri Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımladı.

Değişiklikler kapsamında VİOP ve Pay Piyasası seans sonu saatlerinin uyumlaştırılması amacı ile VİOP'ta işlem gören tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin seans sonu zamanı 5 dakika kısaltılarak tam iş günlerinde 18.10, yarım iş günlerinde 12.40 olarak belirlenecek.

VİOP'ta Pay ve Endeks Türev Pazarlarında yer alan sözleşmelerdeki bekleyen İptale Kadar Geçerli (İKG) ve Tarihli (TAR) emirlerin Borsa tarafından iptal edileceği belirtilen duyuruda "Pay Piyasasında emir işlem oranının 15:1'den 5:1'e düşürülmesine Pay Piyasasında emir işlem oranı eşik değer aşım ücreti 0,03 kuruştan 0,25 kuruşa yükseltilmesine, Pay Piyasasında Emir İptali, Fiyat Kötüleştirme ve Miktar Azaltımı (İAK) ücret kalemlerinin yüzde 20 artırılamasına ve VİOP'ta yüz binde 1 (0,00001) olarak uygulanan iradi emir iptal ücreti oranının da yüzde 20 artırılarak yüz binde 1,2 (0,000012) olarak belirlenmesine karar verildi" ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Ocak 2023 itibarıyla depremin etkilediği 10 ilde 381 bin 383 borsa yatırımcısı bulunuyor.