Geri Dön
UzmanparaBundesbank Başkanı Jens'dan kritik açıklama

Bundesbank Başkanı Jens'dan kritik açıklama

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Jens Weidmann, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) kapsamında net alımlarının ileride adım adım azaltılması gerektiğini söyledi.

Bundesbank Başkanı Jens'dan kritik açıklama

ECB Yönetim Konseyi Üyesi de olan Weidmann, Frankfurt Euro Finans Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, para politikası açısından acil durumun sona ereceği koşulları tartışmak istediğini ifade etti.

Kovid-19 ile ilgili acil tedbirlerin hem mali hem de para politikasında azalması gerektiğini belirten Weidmann, "ECB'nin PEPP kapsamında net alımları ileride adım adım azaltılmalı." dedi.

"Almanya'da enflasyon oranındaki ani artış geçici faktörlere bağlı"

Jens Weidmann, finans koşullarının halen ucuz olduğunu savundu. Kovid-19 salgını ile ilgili varsayımların doğru çıkması halinde 2022'nin kriz yılı olmayacağını belirten Weidmann, "Para politikasında kriz modundan çıkışın zamanlamasını çok önceden belirleyemeyiz." dedi.

Weidmann, PEPP'in, Kovid-19 salgını ile mücadele tedbirlerinin kaldırılmasından ve ekonomik toparlanmanın sağlam olmasından sonra adım adım sona erdirilmesini desteklediğini ifade etti.

Euro Bölgesi ve Almanya'nın fiyat görünümünde yukarı yönlü riskler göründüğünü aktaran Weidmann, "Almanya'da enflasyon oranındaki ani artış geçici faktörlere bağlı." ifadesini kullandı.

PEPP'in sona erdirilmesi tartışılıyor

Bu arada, son zamanlarda ECB politika yapıcılarının, salgının başlangıcında başlatılan PEPP'in sona erdirilmesi konusunda kamuoyu tartışması başlatması dikkati çekiyor.

Avusturya Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Kurulu Üyesi Robert Holzmann, bir etkinlikte yaptığı konuşmada, acil durum bittiğinde PEPP'in sona ereceğini belirterek, Eylül 2021'de PEPP konusunda daha net bir görünümleri olacağını söyledi.

Piyasalar, 1 trilyon 850 milyar euroluk PEPP kapsamında varlık alımlarının Mart 2022'de sona ermesini bekliyor. ECB'nin varlık alımı, geçen hafta 24,31 milyar euro artarak 1 trilyon 169 milyar euroya ulaşmıştı.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
Denizde panik anları! Gezi teknesi ile kargo gemisi çarpıştı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım