Geri Dön
UzmanparaÇin ve Avrupa dijital parada iş birliğine gidiyor

Çin ve Avrupa dijital parada iş birliğine gidiyor

Çin ve Avrupa merkez bankaları dijital para konusunda teknik bazda düzenli fikir alışverişine gidiyor. Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, "Dijital para konusunda diğer merkez bankaları ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğini güçlendirmek istiyoruz” dedi.

Çin ve Avrupa dijital parada iş birliğine gidiyor

Çin Merkez Bankası (PBOC) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), merkez bankası dijital paralarının tasarımı, uygulamaları ve kullanımı gibi konularda teknik bazda düzenli fikir alışverişine gidiyor.

PBOC Başkanı Yi Gang, “PBOC-ECB iletişimi, sınır ötesi ödemelerde dijital paraların kullanımının araştırılmasına yönelik ilerlemeyi ifade ediyor. Bu, uluslararası para sisteminin geliştirilmesini ilerletmeye yönelik çabaların bir parçası” dedi.

Yi, bu değerlendirmeleri, Finlandiya Merkez Bankası Gelişen Ekonomiler Enstitüsü’nün 30’uncu Yıl Dönümü Konferansı’nda gerçekleştirdiği konuşmada yaptı. Yi, “MBDP’ler konusunda diğer merkez bankaları ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğini güçlendirmek istiyoruz” dedi.

BloombergHT'de yer alan habere göre PBOC, Yi’nin konuşmasının bir kopyasını internet sitesinde yayınladı. Konuşmayı değerlendiren analistler PBOC-ECB iletişiminin Çin ve Avrupa Birliği para otoritelerinin kendi dijital paraları için sistem oluşturmak amacıyla iş birliğini derinleştirebileceklerini kaydetti.

E-yuan çalışmaları

Analistler, daha geniş çaplı amacın, Bitcoin gibi özel olarak geliştirilmiş çeşitli kripto paralardan ortaya çıkabilecek potansiyel riskleri ortadan kaldırmak için dijital paraların kullanımı olduğuna dikkat çektiler.

Yi, konuşmasında, PBOC’nin aynı zamanda, nakit ve banka hesaplarının yönetimini referans alarak dijital renminbi ya da e-yuan için bir yönetim modeli de kurmakta olduğunu söyledi.

Bu durum, Yi’ye göre, mevcut ödeme araçları ile birlikte kullanılabilirliği artıracak ve e-yuan’ı geliştirecek.

ECB’den bir yetkili cuma günü yabancı basına yaptığı açıklamada, merkez bankalarının nakite bir tamamlayıcı olarak dijital paralara ihtiyaç duyan dijital geleceğe ve dijitalleşme trendine hazırlanmaları gerektiğini söyledi.

Resmen yayımlandı! MTV'de yeni oranlar belli oldu
Meteoroloji'den yurt geneli için uyarılar! Kuvvetli olacak
'Utanç verici' şakalar istifa getirdi! 'Hayatım boyunca pişmanlık duyacağım'
Görüşmede yüzler gülüyordu ama...  Zehir zemberek açıklama
Teröristlerle kol kola! Skandal fotoğraflar
Günah evi! Fotoğraflar ortaya çıktı...
Sadakatsiz'de Aras ve Asya'ya davetsiz misafir şoku! 'En mutlu anların katilleri'
İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması: Şaşırıyoruz!
Hakan Ünsal klasik otomobiliyle köpeğe çarptı
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Fenerbahçe'den transfer hamlesi! Pereira istedi
Avrupa Ligi'nde G.Saray'dan müthiş başarı!
Aleyna Tilki'den Gülşen'e destek! 'Çok ayıp yaptığınız'
30 milyar dolarlık anlaşma!
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.